Olsztynianie zyskają kolejne, obok konsultacji, narzędzie do współdecydowania o tym, co dzieje się w mieście, a do tego będą mogli w łatwy sposób sprawdzić wyniki zaangażowania w poszczególne projekty. Panel Obywatelski wykorzystywany na świecie, po raz pierwszy w Polsce zostanie zastosowany właśnie w Olsztynie.
- Proponujemy kolejny instrument, aby forma dialogu związanego z rozwojem naszego miasta była cały czas rozwijana. Staramy się docierać do naszych mieszkańców wszelkimi możliwymi kanałami – powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Jak panel funkcjonować będzie w praktyce? Do udziału w Panelu zaproszonych zostanie 10 tys. losowo wybranych, dorosłych mieszkańców Olsztyna. Te osoby dostaną korespondencję, w której będzie szczegółowa instrukcja, jak dołączyć do przedsięwzięcia. Zrobić to będą mogli także ci, którzy zaproszenia nie dostaną. Zależy nam bowiem na jak najszerszej grupie, która będzie wypowiadać się na zaproponowane tematy.
Urzędnicy zakładają, że w ciągu roku w Olsztynie zorganizowane będą cztery główne pomiary. W Urzędzie Miasta zostanie powołany międzywydziałowy zespół, który opracowywał będzie plan badawczy. Będzie się także konsultować ze środowiskiem akademickim oraz organizacjami społecznymi.
- Pomysł zaproponowania ogromnej grupie mieszkańców udziału w opiniowaniu różnych działań miasta od razu nas zainteresował i skłonił do otwarcia się na taki sposób komunikacji - tłumaczy dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta, Aneta Szpaderska. - Panel uzupełnia nasze działania w dziedzinie konsultacji społecznych poprzez systematyczne, profesjonalne badania na dużej, reprezentatywnej grupie mieszkańców.
Zaproszenia do Panelu trafią do olsztynian w połowie lutego. Pierwsze badanie ruszy jeszcze w tym kwartale.
Informacje o przedsięwzięciu i możliwość rejestracji będą dostępne od 21 stycznia na stronie poświęconej projektowi - >
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz