Inspiracją do stworzenia kreacji była natura. Projekt Cały promować ma zarówno region Warmii i Mazur, jak i całą Polskę. Suknia składa się z kawałków drewna (pochodzących z odzysku) oraz z ręcznie dzierganej koronki. Ideą projektu było również nagłośnienie założeń „zero waste”, czyli jak najlepszego wykorzystania dostępnych materiałów, tak aby zredukować produkcję odpadów.
Kreacja jest nietuzinkowa, co nie powinno dziwić tych, którzy znają odważne podejście do mody Lady Gagi. Projektantka wykonała suknię z beżowej koronki. Kreacja jest długa i dość dopasowana. Górę stanowi ozdobny gorset, na którym widnieje drewniany biustonosz, co budzi skojarzenia ze strojami noszonymi przez wikingów. Dół sukni jest asymetryczny i pokryty długimi kawałkami drewna.
Suknia dla Lady Gagi (fot. Regalia - meble ze starego drewna)
- Zużyłam cały karton drewienek, które są bardzo, bardzo stare, mają ponad sto lat. Te kawałki miały iść do zutylizowania, bo to był odpad produkcji mebli, które robi pan Wojtek. Gdy zobaczyłam te drewienka, już oczami wyobraźni widziałam suknię, jaką z nich wykonam. W firmie, z której wzięłam te drewienka, zakonserwowano je, by się nie psuły, nie mokły, itd. Bardzo bym chciała, by Lady Gaga założyła tę suknię, by w niej wyszła i w ten sposób promowała ideę zero waste. Ta idea jest bliska i jej i nam - wyjaśnia Cały, cytowana przez PAP.
Warmińska projektantka słynie z tworzenia oryginalnych projektów. Określana jest jako „artystka malująca nićmi”. W swojej karierze wykonała już, m.in. suknie z takich materiałów, jak zawleczki z puszek po napojach czy szkło. W 2022 roku jej kolekcja prezentowana była w Dubaju, podczas targów Expo w pawilonie polskim. Artystka uwielbia tworzyć dla kobiet. - Jest to ogromna pasja. Szydełkowanie kocham za to, że sprawiam przyjemność innym ludziom. Widząc iskierkę w oczach widzów. To niesamowita sprawa. Moje kreacje traktuję jako dodatek do kobiety – powiedziała Cały podczas wywiadu w „Dzień dobry TVN”.
Kilka miesięcy temu projektantka nawiązała współpracę z Wojciechem Sobierańskim, właścicielem firmy Regalia Polska Manufaktura, która położona jest we wsi Studnica (koło Jezioran). Zakład zajmuje się produkcją mebli i tworzeniem aranżacji wnętrz, wyłącznie z materiałów z odzysku. Pomysłodawcą wykonania sukni z wykorzystaniem drewnianych elementów był więc, nie kto inny, jak Sobierański, który posiada już w swojej garderobie drewniany krawat oraz kamizelkę, autorstwa Barbary Cały.
Projektantka stworzyła nie jedną a trzy suknie z warmińskiego drewna. Dwie z nich prezentowane są w gdańskim salonie Regalii Manufaktury, a ostatnia została przesłana, w specjalnie skonstruowanej skrzyni, do Malibu, gdzie niedługo ma ją zobaczyć Lady Gaga. Warto wspomnieć, że kreacja była prezentowana na tegorocznym tygodniu mody w Berlinie (podczas Berlin Fashion Week).
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz