Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-04-25 08:34

Aleksandra Sawczuk

Olsztyńska spalarnia wznawia działalność. ITPO ponownie w procesie prób eksploatacyjnych

Olsztyńska spalarnia wznawia działalność. ITPO ponownie w procesie prób eksploatacyjnych
Elektrociepłownia w Olsztynie wraca do prac po pożarze
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) oficjalnie wznawia działalność. Inwestycja znajduje się obecnie w fazie prób eksploatacyjnych, których celem jest zapewnienie mieszkańcom Olsztyna dostaw ciepła z odpadów. Działanie ITPO zostało wstrzymane na dwa ostatnie miesiące ze względu na samozapłon jednego z silosów.

reklama

Pod koniec lutego br. informowaliśmy o pożarze, do którego doszło w spalarni przy ul. Bublewicza. W jednym z silosów zapalił się popiół. Trzeba było go wówczas wybierać i gasić na zewnątrz. Jeden z powodów zaistniałej sytuacji stanowiła zbyt duża ilość dozowanego węgla aktywnego, wykorzystywanego w procesie oczyszczania spalin [Olsztyn. Pożar w spalarni śmieci].

Spalarnią zarządza spółka Dobra Energia dla Olsztyna. Po pożarze straty szacowano na około 50 mln zł, natomiast przedstawiciele firmy nie potwierdzali wówczas doniesień.

Jak dowiedzieliśmy się w spółce, w sprawie nadal toczy się postępowanie ubezpieczeniowe, stąd pracownicy nie posiadają jasnej informacji o kwocie poniesionych strat. Według przedstawiciela firmy skala pożaru była na tyle mała, iż partnerzy nie powinni odnieść szkód.

- Czas naszej reakcji na lutowe zdarzenie był błyskawiczny. Incydent nie spowodował żadnych negatywnych skutków dla olsztynian i środowiska. Zminimalizowano ryzyko ponownego wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości. Nasz wykonawca zadbał o prawidłowe funkcjonowanie ITPO, dlatego możemy wrócić do pracy – poinformował prezes spółki, Krzysztof Witkowski.

Inwestycja powróciła do fazy prób, która ma za zadanie zweryfikowanie działania niezbędnych procedur, a także regulację i optymalizację całego układu.

Celem ITPO jest produkcja czystej, ekologicznej energii z frakcji energetycznej (resztkowej) pozyskanej z odpadów komunalnych.

Docelowo instalacja, której celem jest przede wszystkim ograniczenie zużycia węgla przy produkcji ciepła, ma przetworzyć 100 tys. ton odpadów rocznie, a uwzględniając proces postoi remontowych, będzie to około 9 tys. ton miesięcznie.

Czytaj również:

Trwa rozruch olsztyńskiej elektrociepłowni

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Anonymus1976 2024-10-06 07:28:13 164.127.*.*
    Zobaczymy jako mieszkańcy w pierwszym sezonie grzewczym czy będzie smrodzik w mieście ,bo znając prezesów mogą być filtry ale bardzo drogie a cebulaki będą oszczędzać Pożyjemy poczujemy ?mam nadzieję ze nie,ale nie wierze ze ta grupa postkomuchow i ich pociotków potrafi coś dobrze zrobić .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Tomasz 2024-04-26 06:27:06 145.237.*.*
    Nikt nic nie wie, cichosza, wznawiamy działalność a sprawę zamiatamy pod dywan.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
  • winIO 2024-04-25 08:40:05 95.149.*.*
    Zaraz się zleca Janusze, ci od diesli i palenia śmieciami w piecu. Będą się cieszyć że komuś nie wszystko wyszło.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 13

www.autoczescionline24.pl