Olsztyńskie Koncerty Organowe to festiwal z tradycją – pierwszy koncert odbył się na wyremontowanych organach Truszczyńskiego już w grudniu 1978 roku, a pierwszy „pełny sezon” w 1979, choć z konieczności nie mógł być jeszcze tak ukształtowany, jak te obecnie. Początki zawdzięczamy prof. Feliksowi Rączkowskiemu oraz ówczesnemu proboszczowi parafii katedralnej św. Jakuba, ks. infułatowi Tadeuszowi Borkowskiemu. Później obowiązki kierownika artystycznego przyjął ad. Andrzej Chorosiński w Akademii Muzycznej w Warszawie (który w międzyczasie został docentem, a potem profesorem) – absolwent prof. Rączkowskiego i sprawował tę funkcję blisko 20 lat.
Lata 80-te i 90-te to okres, w którym, pomimo burzliwych i pod wieloma względami kryzysowych czasów, odbyło się w Olsztynie wiele ciekawych koncertów z udziałem uznanych wirtuozów polskich i zagranicznych, choć wtedy jeszcze, nie da się ukryć, impreza bardziej wyglądała na „parafialną” niż „miejską”. Zdążyła się jednak zakorzenić w świadomości olsztynian i turystów, a letnie niedziele o godz. 20, po wieczornej mszy św., stały się dla melomanów swego rodzaju „punktem obowiązkowym”.
W tym roku odbyło się już siedem koncertów wpisujących się w ten cykl. Za nami między innymi występy Rafała Piłasiewicza i Jarosława Wróblewskiego, którzy przedstawili program złożony głównie z dzieł znanych i lubianych, od Purcella, poprzez m.in. Walthera, Bacha, Rincka, po Schuberta i Walkiewicza.
Zobacz naszą fotorelację z tego niezwykłego koncertu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz