Niepubliczna uczelnia znajdująca się przy ulicy Bydgoskiej w Olsztynie od dawna boryka się z problemami finansowymi. Jako szkoła prywatna utrzymuje się głównie z czesnego opłacanego przez studentów. Tych z roku na rok jest coraz mniej z racji niżu demograficznego, co stawia uczelnię na granicy opłacalności.
Uczelnia już pozbyła się dużej nieruchomości – hali sportowej, w miejscu której deweloper z Iławy rozpoczyna budowę nowych bloków mieszkalnych.
OSW postanowiło też złożyć wniosek o włączenie jej w struktury publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Aby do takiego połączenia mogło dojść uczelnia prywatna musiałaby wygasić swoją działalność, a następnie przekazać na zasadzie ciągłości jej osiągnięcia uczelni publicznej.
Rektor UWM-u dostrzega szansę na taką konsolidację dzięki ministerialnemu programowi, który rezerwuje ok. 250 mln złotych na walkę z rozproszeniem uczelni w Polsce.
UWM dostrzega w OSW potencjał dla rozwoju prowadzonego tam kształcenia na kierunku Fizjoterapii. Taki kierunek UWM planuje uruchomić na Wydziale Nauki o Zdrowiu. Po ewentualnej konsolidacji studenci UWM-u mogliby korzystać z doświadczenia i doskonale wyposażonych pomieszczeń prywatnej uczelni w zakresie fizjoterapii.
Na posiedzeniu 24 listopada Senat UWM zajął stanowisko w sprawie włączenia OSW w struktury Uniwersytetu. Obliguje ono rektora do powołania zespołu, który oceni m.in. możliwości prawne konsolidacji obu uczelni, potencjał majątkowy, kadrowy, naukowy i dydaktyczny OSW i możliwości jego wykorzystania na potrzeby Uniwersytetu oraz koszty finansowe związane z konsolidacją.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz