W wydanym pod koniec maja obwieszczeniu czytamy, że Urząd Miasta zezwolił na wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanego przez OZGraf przedsięwzięcia. Jego pełna nazwa brzmi "Budowa zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z usługami, garażami podziemnymi oraz niezbędną infrastrukturą w Olsztynie na działkach nr 28, 29/2, 30/1 obręb 92".
Teren, na których powstać ma osiedle mieszkaniowe
Nie oznacza to, że już za kilka miesięcy na miejscu budynku OZGrafu staną bloki mieszkalne. Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zająć nawet trzy miesiące. Decyzja ta nie jest ostatnią, o jaką musi starać się przedsiębiorstwo. Czas oczekiwania na zezwolenie na budowę wynosi około dwóch miesięcy. Cały proces budowy, łącznie z uzyskaniem wszystkich pozwoleń może potrwać kilka lat.
Historia Olsztyńskich Zakładów Graficznych sięga roku 1945. To wówczas w miejsce przedwojennej drukarni należącej do rodziny Harichów otwarto Drukarnię Państwową w Olsztynie, przemianowanej trzy lata później na Państwowe Olsztyńskie Zakłady Graficzne. W 1951 z nazwy usunięto "Państwowe" i z taką nazwą OZGraf pozostał do dziś. Budynek u zbiegu ulic Towarowej i Dworcowej powstał w latach 60-tych.
Jednym z charakterystycznych elementów budynku jest wiszący na zewnętrznym murze krzyż. Został tam zawieszony po strajkach, które odbyły się w OZGrafie w latach 80-tych. Sprawą zainteresowały się ogólnokrajowe media, a w roli mediatora wystąpił Jacek Kuroń - jedna z czołowych postaci Solidarności, minister pracy i polityki społecznej w latach 90-tych.
W roku 1997 przedsiębiorstwo państwowe Olsztyńskie Zakłady Graficzne zostało skomercjalizowane i przekształcone w spółkę akcyjną. Obecnie właścicielem OZGrafu jest firma KOMPAP S.A., której własnością jest także BZGraf – drukarnia w Białymstoku.
Komentarze (45)
Dodaj swój komentarz