Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2013-11-28 13:56

Iwona Starczewska

Pacjenci mogą spać spokojnie

NFZ opublikował zarządzenie, w którym Prezes NFZ odstąpiła od pomysłu usuwania tych deklaracji z list lekarzy POZ, które nie przeszły pomyślnie weryfikacji przez system e-WUŚ. Jednocześnie umowy zabezpieczające dostęp pacjentów do świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej od 1 stycznia nie są zagrożone, bowiem Prezes NFZ wycofała się także z podpisywania przez lekarzy POZ umów in blanco, zabezpieczając im jednocześnie finansowanie na cały rok 2014 a nie tylko na pierwsze półrocze.

reklama

- To dobra decyzja NFZ, ponieważ przemawiały za tym argumenty przedstawiane przez PPOZ oraz całe medyczne środowisko. Po interwencji naszej organizacji w miniony poniedziałek u Ministra Zdrowia i Prezes NFZ, Fundusz odstąpił od konieczności podpisywania przez lekarzy umów in blanco [propozycja NFZ z piątku], tym samym gwarantując niezmienność dotychczasowych warunków wraz z zabezpieczeniem środków finansowych na cały 2014 rok. – dla POZ w tej samej wysokości.  Szkoda tylko, że te ostanie nie ulegają zmianie od 2009 roku, nawet o wskaźnik inflacji..  Dziwi nas też to, że Prezes NFZ nie podejmuje się zrealizowania  tak ważnych i wielokrotnie deklarowanych zadań - jak stawianie na profilaktykę dzieci i młodzieży – nie zapewniając w planie finansowym żadnych środków na ten cel. To ostatnie przyjmujemy z dużym zaskoczeniem.
- komentuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ – i dodaje: - Niewątpliwie cieszy nas, że Prezes NFZ odstąpiła od wycinania w POZ deklaracji pacjentów, którzy w jej systemie wyświetlali się na czerwono ze statusem nieubezpieczonych. Dla nas oznacza to tylko tyle, że NFZ przyznaje, że platforma eWUŚ nie jest, aż tak doskonałym narzędziem, jak ją zachwalano, i że sam NFZ widzi problem. Dlatego w końcu zareagował – po roku naszej ciężkiej o to batalii. „ Właściwym krokiem jest też decyzja Prezes NFZ w sprawie przywrócenia definicji porady.

W związku z wydanym zarządzeniem, Podstawowa Opieka Zdrowotna jest jedyną pozycją w planie NFZ, z której nie będą dokonywane cięcia finansowe. Tym samym, wbrew dotychczasowym zapowiedziom, w budżecie POZ zostanie nawet do 600 mln złotych na świadczenia medyczne. Lekarze rodzinni z PPOZ wyrażają nadzieję, że działanie takie stanowią początek poważnego traktowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a nie stanowią tylko próby kupienia sobie spokoju, na kolejne 12 miesięcy.

- W dalszym ciągu deklarujemy chęć i wolę prowadzenia wspólnych działań na rzecz poprawy jakości i dostępności do świadczeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, zwłaszcza że obecne zmiany zupełnie pomijają finansowanie badań bilansowych, przesiewowych, szczepień  u dzieci i młodzieży, na które w obecnym planie finansowym środków jak na razie zabrakło - puentuje doktor Janicka.

Źródło: PPOZ

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl