Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2012-01-18 13:09

Redakcja

Parking społeczny a abonament RTV - pomóż rozwiązać problem

Wzrastająca ilość kradzieży i włamań do samochodów spowodowały, iż w większości miast Polski jak również w Olsztynie - powstały parkingi społecznie strzeżone. Ale nie o samym parkingu tu mowa...

reklama
Polega to na tym, iż właściciele aut za zgodą władz osiedli skrzyknęli się,  ogrodzili teren już istniejących parkingów na swój koszt i postawili „strażnice”, gdzie jako „społeczni ochroniarze”strzegą swoich pojazdów.

W „strażnicach” podczas dyżurów, dyżurują w zależności od możliwości, korzystają niekiedy z odbiorników radiowo-telewizyjnych. Telewizor na parking, społecznie użyczył członek parkingu, który płaci abonament .

Tutaj pada pytanie i prośba o sprecyzowanie odpowiedzi na pytanie i podanie ewentualnie wykładni prawnej.

Czy za w/wym telewizor „parking społeczny” musi płacić abonament? Nadmieniam parking nie ma osobowości prawnej, parkingiem kieruje  społecznie wybrany przez użytkowników zarząd na czele z Prezesem. Wszyscy członkowie parkingu płacą regularnie abonament za odbiorniki TV w swoich mieszkaniach.

Ustawa zaś precyzuje:

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.

W ustawie nic się nie mówi o parkingach „społecznie strzeżonych”? Rozumiemy iż opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Jednakże opisana sytuacja skłania do refleksji - zapytania, tym bardziej iż aktualnie kara za niepłacenia abonamentu wynosi 30x18.50=555zł.

Z uwagi na pilność sprawy, czy ktoś może nam tę sprawę wyjaśnić?


- czytelnik-członek parkingu społecznie strzeżonego

Źródło: internauta

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • KOREK 1 2012-01-18 21:29:26 46.204.*.*
    każdy kto płaci podatek płaci abonament za kablówkę płacę 80zł co miesiąc i co jeszcze mam płacić za POlityczną telewizję ,której nie oglądam niech mi wyłączą 1,2i 3 te kanały są mi niepotrzebne Tuska i reszty bandy oglądać nie zamierzam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • na chłopski rozum 2012-01-18 13:31:00 81.190.*.*
    Tak na szybko, to mogę odpowiedzieć bardzo krótko. Ustawa nie musi enumeratywnie wyliczać kto i kiedy co ma robić. Co do zasady abonament opłaci się nie za korzystanie z odbiornika, ale za samo jego posiadanie! Powinien być zarejestrowany. Dlatego w Państwa sytuacji nie wydaje mi się, jeżeli odbiornik jest zarejestrowany, a jego właściciel płaci abonament, by była taka konieczność. Jednak nie jestem pewien czy nie wchodzą tu w grę bardziej szczegółowe kwestie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl