Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2023-02-26 14:42
Ostatnia aktualizacja 2023-07-13 11:07

Redakcja

PIT 36 - rozliczenie w roku 2023

PIT 36 - rozliczenie w roku 2023
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. ShutterStock

PIT 36 to coroczna deklaracja podatkowa, która dedykowana jest dla pracowników, zleceniobiorcy, emerytów, rencistów. Na tym dokumencie mogą jedynie rozliczać się osoby, które rozliczają się ze swoich dochodów według określonej skali podatkowej (do końca 2022 r. obecnie 12% i 32%).

reklama

PIT 36 - dla kogo?

PIT 36 dedykowany jest dla osób, jakie chcą rozliczyć się z wysokości osiągniętego dochodu w roku poprzednim. Tym razem mowa tutaj o roku 2022. Ta deklaracja podatkowa dedykowana jest dla osób:

  • chcących rozliczyć się z działalności gospodarczej,

  • chcących doliczyć straty z lat wcześniejszych,

  • rodzice, którzy muszą doliczyć dochody małoletnich dzieci do swoich własnych przychodów,

  • mogących odliczyć w swojej deklaracji PIT 36 podatek minimalny (powiązany z posiadaniem środków trwałych).

Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się w sposób liniowy, nie będzie mógł wypełnić deklaracji PIT 36.

Podatek liniowy, czyli PIT 36 L

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w sposób liniowy muszą bazować na PIT 36L. Oprócz tego, z tej deklaracji muszą skorzystać:

  • wspólnicy, jacy na co dzień działają w spółkach osobowych,

  • osoby, jakie mają tzw. działy specjalne produkcji rolnej, ich obowiązkiem było jednak złożenie odpowiednie dokumentu do 20 stycznia 2022 r. z deklaracją odnoszącą się do tego, że chcą właśnie podlegać podatkowi liniowemu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi zmianami, w 2023 roku, w PIT 36 L nie można podać odliczeń zarówno od podatku, jak i od dochodu. Istnieje jednak możliwość zastosowania ulg takich jak:

  • na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE),

  • na działalność badawczą lub rozwojową,

  • odliczenia składek do ZUS.

Rozliczenie PIT 36L wymagać będzie podania odpowiednich informacji. Mowa tutaj o: źródła przychodów i ich wielkość (mogą one pochodzić z działalności gospodarczej, przychodów pochodzących z zagranicy lub ze spółki), kosztach uzyskania przychodu oraz kwotach zaliczek, jakie wpłaciło się w roku poprzednim.

Rozliczenie PIT - do kiedy?

Podatek dochodowy za rok poprzedni, należy rozliczyć na ogół do ostatniego dnia kwietnia roku następnego. Deklarację PIT można zawsze złożyć osobiście do urzędu skarbowego lub drogą internetową (e-pity). W 2023 roku osoby rozliczające się na zasadach ogólnych i wiele innych, mają prawo dokumenty złożyć aż do 2 maja 2023 roku. To delikatne przesunięcie spowodowane jest tym, że ostatni dzień kwietnia przypada w dzień wolny od pracy. Tak więc w tym roku podatnicy zyskali dwa dodatkowe dni na to, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym.

UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru

Rozliczenie PIT drogą elektroniczną cieszy się niesłabnącą popularnością. Przedsiębiorcy mają świadomość o prawidłowym zastosowaniu skali podatkowej, o podatku dochodowym i o wielu innych, cennych rzeczach, które są ważne dla ich finansów. Podobnie jest w przypadku osób prywatnych, jakie również każdego roku składają deklarację.

Każda z tych grup ma prawo do tego, aby właściwe formularze PIT wysłać online, bez konieczności odbywania wizyty w urzędzie skarbowym. Dojdzie do tego jedynie wtedy, kiedy deklaracja nie zostanie wypełniona w prawidłowy sposób.

Można tego uniknąć. Nie brakuje bowiem specjalnych programów, które są intuicyjne w obsłudze i tak naprawdę są one w stanie wygenerować właściwą deklarację PIT 36, czy też inną, na podstawie otrzymanych informacji od użytkownika. One to doskonale wiedzą, jak nawet rozliczyć zryczałtowany podatek dochodowy!

Warto więc w ten sposób wypełnić swoje zeznanie podatkowe. Jedyną kwestią jest to, aby sprawdzić, czy deklaracja PIT dotarła do urzędu skarbowego. Dowodem na to jest UPO, jakie powinno zostać dostarczone na skrzynkę e-mail. Jeżeli taki dokument się nie pojawił, należy deklarację podatkową wygenerować raz jeszcze, aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Kredyt podatkowy a PIT 36

Z PIT 36 związany jest również temat kredytu podatkowego. Osoby, jakie korzystają z tego, również powinny pomyśleć o wypełnieniu tej deklaracji podatkowej. Kredyt podatkowy to nic innego jak "zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o PIT z obowiązku płacenia zaliczek na podatek i podatku rocznego w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej".

PIT 36 dla małżonków

Temat interesujący ogromną część społeczeństwa. Czy PIT 36 jest dla małżonków? Tak. Wyjątkiem z tej sytuacji są przypadki, kiedy to ma się do czynienia z:

  • przychodami uzyskiwanymi przez jednego z małżonków, jakie należy opodatkować na PIT 28,

  • przychodami uzyskiwanymi przez jednego z małżonków, które należy opodatkować na wyżej wymienionym PIT 36 L,

  • przychodami uzyskiwanymi przez jednego z małżonków, jakie opodatkowane są przez kartę podatkową lub podatkiem tonażowym.

Warto dodać, że pod uwagę w takim przypadku bierze się również dochody osób małoletnich. W takim przypadku należy rozliczyć się osobno. Tylko ta osoba, której przychody nie zostały wymienione powyżej, może rozliczyć się na PIT 36.  Ta druga osoba musi wypełnić deklarację podatkową, jaka jest zgodna z osiąganymi przychodami. 

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl