Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-10-12 16:32

Redakcja

Polacy odczują anomalie pogodowe w swoich portfelach. Ceny w sklepach dalej będą rosły

Polacy odczują anomalie pogodowe w swoich portfelach. Ceny w sklepach dalej będą rosły
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Ceny w sklepach z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Ostatni, zanotowany w sierpniu, wzrost kosztów codziennych zakupów wyniósł ponad 4% rdr. Wstępne szacunki z września wskazują na to, że dojdzie do kolejnego skoku cen. Eksperci przewidują też, że w najbliższych miesiącach najczęściej kupowane produkty będą drożeć o 4-6% rdr. Szczególnie będą na to wpływać ekstremalne warunki pogodowe, które zwiększyły koszty upraw i zmniejszyły ich ilość oraz jakość.

reklama

Według raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”, dynamika podwyżek cen sukcesywnie idzie w górę. W sierpniu br. codzienne zakupy zdrożały rdr. o ponad 4%, a w lipcu – o prawie 4%. W czerwcu zwiększyły się o przeszło 3%, a w maju – o blisko 3%.

Dr Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku, uważa, że ww. trend będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. – Wywołujące go czynniki jeszcze długo się nie wyczerpią. Rosną wynagrodzenia i ceny usług, a przez to – koszty finalne dóbr dostarczanych na rynek – podkreśla dr Arak.

Autorzy raportu również ostrzegają, że wrześniowy wzrost może być jeszcze większy niż sierpniowy. Finalnie może przekroczyć nawet 4,5% rdr. Na to wskazują wstępne szacunki z dużej części września br.

– Przestała obowiązywać tarcza antyinflacyjna na energię i w związku z tym zwiększyły się koszty prowadzenia działalności. Dlatego w najbliższym czasie tempo wzrostu cen znacząco przyspieszy. Dopiero w przyszłym roku sytuacja powinna się ustabilizować. Inflacja – według projekcji NBP z lipca br. – będzie w 2025 roku wynosić 5,2% – mówi dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.

Jak zaznacza dr Maria Andrzej Faliński, były dyrektor generalny POHID-u, koszty idą w górę w całym łańcuchu – u producentów i przetwórców, a także w obsłudze produkcji dostawy i przechowywania. Dlatego ceny w sklepach dalej będą rosły, choć to wcale nie poprawi sytuacji wytwórców.

– Handel szuka rozwiązania w imporcie, by nie straszyć konsumentów wysokimi cenami. Obecnie już nawet śliwki coraz częściej są importowane i okazują się tańsze od polskich – zauważa dr Faliński.

Z kolei w opinii Marcina Luzińskiego, ekonomisty z Santander Bank Polska, roczna dynamika wzrostu cen absolutnie będzie dalej przyśpieszała. Jednak – zdaniem eksperta – wzrost nie będzie tak mocny, jak w okresie wysokiej inflacji w latach 2021-2022.

– Zakładam, że co miesiąc możemy widzieć podwyżki dynamiki rzędu pół pkt. procentowego. Zatem we wrześniu lub w październiku zapewne przebijemy 5% rdr. – prognozuje Luziński.

W sierpniu br. na siedemnaście monitorowanych kategorii już szesnaście rdr. podrożało, a tylko jedna potaniała. W poprzednich trzech miesiącach za każdym razem trzynaście segmentów było na plusie, a cztery trzymały się na minusie. Autorzy ww. raportu przewidują, że we wrześniu i w październiku może być podobnie, jak w sierpniu.

A czym bliżej będzie do Bożego Narodzenia, tym drożej będzie na sklepowych półkach. To oznacza, że pod koniec roku nawet wszystkie analizowane kategorie mogą być na plusie.

– Tendencja przyśpieszenia dynamiki wzrostu cen będzie się pogłębiać, o czym świadczy właśnie rosnąca ilość kategorii z dodatnimi wynikami. W najbliższych miesiącach codzienne zakupy będą drożeć o 4-6% rdr. Wpływ na to będą miały ostatnie ekstremalne warunki pogodowe, niesprzyjające rolnictwu i uprawom, coraz większe obciążenia związane z wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego, ale przede wszystkim rosnące płace i koszty produkcji – przewiduje dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Ponadto dr Artur Fiks zapewnia, że tegoroczna susza wpłynie na wzrost cen owoców, warzyw, ich przetworów i produktów zbożowych. Trudno jeszcze przewidzieć, w jakim procencie ukształtuje ona wzrost cen. Zbiory niektórych produktów wciąż trwają, a część z nich zostanie zastąpiona zagranicznymi artykułami. Niemniej z anomaliami pogodowymi mamy do czynienia na całym globie. To też powoduje, że ceny towarów importowanych, m.in. kawy czy kakao, są znacznie wyższe niż w ubiegłych latach.

– Susza spowodowała, że koszty upraw, które wymagały nawadniania, bardzo mocno wzrosły. W wielu przypadkach wodę trzeba było dowozić beczkowozami. Co więcej, parzące słońce dosłownie gotowało dojrzewające warzywa i owoce. Do tego dołączyły jeszcze – jak wiadomo – powodzie i zalania, a także silne wiatry. Te wszystkie zjawiska pogodowe wpłynęły na samą wielkość podaży, jakość produktów i koszty ich wytworzenia. Dlatego w zdecydowany sposób będą podbijały dalszy przyrost cen w sklepach, zwłaszcza rodzimej żywności – wyjaśnia ekspertka z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Według Marcina Luzińskiego, wkrótce już wszystkie monitorowane kategorie będą na plusie. Globalne indeksy cen żywności FAO wskazują na odbicie cen mięsa, nabiału i olejów. W Polsce wstępne szacunki produkcji rolniczej wskazały na mocne zmniejszenie podaży owoców, co prawdopodobnie przełoży się na podwyżki.

Ekonomista zauważa w sklepach wzrost cen olejów i tłuszczów, w tym głównie oliwy, a także kakao. Spodziewa się też dalszego, mocnego wzrostu cen czekolady, owoców i olejów. I prognozuje, że drożeć będzie również nabiał. Odżywać zaczął globalny popyt na produkty mleczne, ceny na rynkach światowych zaczęły rosnąć. Dodatkowo, w ostatnim czasie polscy rolnicy zmniejszyli pogłowie kur niosek, co przekłada się na niższą produkcję jajek i niedługo może to zacząć powodować wzrost ich cen.

Źródło: Monday News, własne

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • PAUL MARK 2024-10-13 19:37:58 78.8.*.*
    Kłamliwa i oszukańcza narracja rodem z reżimowych ogłupiaczy. Motywem jest przygotowanie na podniesienie podatków oraz cen i Rozmawiałem wczoraj z Oslo ile kosztują podstawowe produkty i yu zaskoczenie warzywa o połowę tańsze niż w Polsce. Obywatelu włącz myślenie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Anonymus1976 2024-10-13 00:44:22 164.127.*.*
    Uśmiechnięci w akcji to przedpokój będziecie w €uro to dopiero zawyjecie do księżyca uśmiechnięci pierdolnie.. Dalej wierzcie propagandzie tvn €uro Bezrobocie 10% + Zero inwestycji Masowa emigracja za pracą Witamy w świecie uśmiechniętych tuska kłamczuszka
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Januszek 2024-10-13 00:43:27 88.156.*.*
    Nie wiem, zawsze kupuję za 100 złotych
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
  • Matiii 2024-10-12 22:29:54 5.173.*.*
    Dokręcanie śruby uśmiechajcie się
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • Ggh 2024-10-12 18:56:24 176.221.*.*
    Jest drożej, bo pogoda się zmienia.Zaś Wymienieni w tekście szczerzy " eksperci" - to nasi idole. Nie, ten rząd z inflacją nie ma nic wspólnego. Tamten mial. Ten - nic.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
  • asd 2024-10-12 17:46:25 79.191.*.*
    Polacy już przywykli i robią z tego memy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • PAUL MARK 2024-10-12 17:27:45 78.8.*.*
    Rudy z wermachtu dojeżdża matołków . Wiec uśmiech pełną gębą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
  • Janusz Pisiewicz 2024-10-12 16:43:54 95.160.*.*
    No jak..?! Toć nie tak dawno Glapa przekoniwał, że kupuje chleb za 2 zeta. 🙄
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4

www.autoczescionline24.pl