Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2015-10-20 15:23

ol

Wilki w naszych lasach mają się dobrze

Wilki w naszych lasach mają się dobrze
Fot. ślady wilków na śniegu/RDLP Olsztyn

Olsztyńscy i białostoccy leśnicy ujawnili wyniki zimowego liczenia wilków i rysi w naszych lasach. Jak się okazuje wilki w naszych lasach mają się doskonale i żyją niemal wyłącznie w watahach. Wciąż jednak nie rośnie liczebność rysi, które do naszych lasów Fundacja WWF przywoziła regularnie z Estonii.      

reklama

Są wyniki liczenia wilków i rysi, które przeprowadzono w lasach Warmii i Mazur w lutym tego roku. Liczenia odbyły się na zasadzie jednodniowych tropień po śniegu w 23 nadleśnictwach z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku. Koordynatorem akcji było Nadleśnictwo Spychowo.

Leśnicy szukali tropów dużych drapieżników w puszczach: Piskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Rominckiej, Boreckiej i terenach przylegających (łącznie na obszarze ok. 500 tys. ha).

Leśnicy wytropili w sumie 24 grupy wilków. Jak szacują leśnicy w naszych lasach żyje więc minimum od 96 do 114 osobników. Liczbę wilków w Puszczy Piskiej oszacowano na 22-26 osobników, a w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej na 37- 40 osobników. Ponadto w inwentaryzowanym obszarze stwierdzono obecność co najmniej 10 pojedynczych osobników, nie związanych z watahami. Jak twierdza eksperci są to najpewniej młode wilki w trakcie migracji.

Podczas tych samych tropień stwierdzono występowanie 7 rysi na całym inwentaryzowanym obszarze. Nie stwierdzono też występowania grup rodzinnych. Dwa rysie żyją w Puszczy Piskiej, jeden w Puszczy Boreckiej (obserwacja bezpośrednia podczas inwentaryzacji), trzy w Puszczy Rominckiej oraz jeden w północnej części Nadleśnictwa Czerwony Dwór w Lasach Skaliskich.

Jak pokazują wyniki liczba grup i liczebność wilków w Puszczy Piskiej i Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej nie uległa znaczącym zmianom, co wskazuje na stabilizację watah wilków. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku rysi, które przywożone były do lasów Warmii i Mazur z Estonii przez Fundację WWF, by odbudować ten gatunek. Okazuje się jednak, że liczebność ta się nie powiększa.

Źródło: RDLP Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl