Dziesiątki regionalnych liderów pojawiło się w czwartkowe przedpołudnie w urzędzie marszałkowskim. Przedstawiciele 11 Lokalnych Grup Działania funkcjonujących na terenie Warmii i Mazur przybyli do Olsztyna, aby w towarzystwie marszałka województwa Marcina Kuchcińskiego i wicemarszałek Sylwii Jaskulskiej, podpisać umowy na realizację strategii rozwoju.
Chodzi o 30,69 mln euro, które przekazane będą w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz interwencji LEADER objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
- Jesteśmy pierwszym województwem w Polsce, które podpisało te umowy – podkreśla marszałek, Marcin Kuchciński. - Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ środki trafiają do małych społeczności, które mają ogromny wkład w rozwój całego województwa. Jedenastu liderów dokładnie wie, gdzie są potrzeby. Dlatego jesteśmy przekonani, że środki zostaną znakomicie wykorzystane.
W urzędzie marszałkowskim pojawili się liderzy lokalnych społeczności Warmii i Mazur
W konkursie o przyznanie środków stanęło 11 LGD i wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Najwięcej punktów (bo 89 na 100) otrzymała LGD "Warmiński Zakątek", której przyznano 3,66 mln zł wsparcia.
Lista Lokalnych Grup Działania i przyznane wsparcie:
1. „Warmiński Zakątek” - 3 662 500 euro,
2. „Ziemia Lubawska“ - 2 762 500 euro,
3. „Barcja” - 1 562 500 euro,
4. „Wielkie Jeziora Mazurskie”- 2 162 500 euro,
5. „Brama Mazurskiej Krainy” - 3 662 500 euro,
6. „Lider w EGO” - 3 062 500 euro,
7. „Południowa Warmia” - 3 062 500 euro,
8. „Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej” - 2 162 500 euro,
9. „Mazurskie Morze” - 3 062 500 euro,
10. Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki - 2 462 500 euro,
11. Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski - 3 062 500 euro.
Pod każdą z powyższych nazw kryje się konkretny fragment Warmii i Mazur oraz szeroki zakres podejmowanych inicjatyw. - Funkcjonujemy na terenie dwóch powiatów – giżyckiego i węgorzewskiego, oraz mamy gminę Srokowo z powiatu kętrzyńskiego – mówi Barbara Dawcewicz, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”. - Wzmacniamy sektor gospodarczy – pomagamy założyć, albo rozwinąć działalność, co jest podstawą rozwoju wszystkich samorządów. Realizujemy też projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami czy osób z grup defaworyzowanych. Dodatkowo wzmacniamy potencjał organizacji pozarządowych. Organizujemy szkolenia, webinary, co sprawia, że mieszkańcy są bardziej aktywni, otwarci i finalnie pomagają samorządowi w rozwoju.
Tak na mapie przedstawia się 11 LGD działających na terenie naszego województwa
Lokalne grupy działania zajmują się opracowywaniem strategii rozwoju obszarów wiejskich oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów łączących zasoby, wiedzę i umiejętności przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz