- To sygnał wsparcia dla kobiet, ale nie tylko dla tych, które uczestniczą w naszej inicjatywie, lecz też dla pań na całym świecie. Chcemy wzmacniać nasze relacje, kontynuować wspólny dialog odnośnie sytuacji i wydarzeń społeczno-politycznych, wzajemnie się wspierać i wzbogacać nasze partnerstwo poprzez zróżnicowane inicjatywy, stąd ten dokument – mówi Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński.
- Wojna w Europie jasno pokazuje, jak ważna jest bezpośrednia wymiana, przyjacielskie powiązania między krajami, a przede wszystkim między ludźmi — wyjaśnia Anna Kebschull, starosta powiatu Osnabrück i dodaje: - Pomysł na deklarację zrodził się we wrześniu 2022 roku podczas wizyty w Olsztynie.
Oficjalny dokument został podpisany w Osnabrück, ponieważ to właśnie tam, na początku czerwca, odbyło się Polsko-Niemieckie Forum Kobiet. Spotkanie zgromadziło 23 panie z powiatu olsztyńskiego i kobiety z powiatu Osnabrück, które chciały podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniami i spostrzeżeniami. Tematem przewodnim forum było zdrowie kobiet w okresie powojennej pandemii koronawirusa oraz trudności, które wynikły z wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie.
Podczas wizyty panie miały okazję zwiedzić KulturRAUM (KULTUROprzestrzeń) w Bissendorf, gdzie mogły podziwiać wystawę pt. "Ein Blick in meine Farbwelten" (Wejrzenie w mój świat kolorów) i rozmawiać z artystką oraz psychologiem, Sigrid Koch, na temat zdrowia kobiet, zwłaszcza ich stanu psychicznego w obliczu przytłaczających obowiązków. Panie te pełnią role opiekunek dla chorych, szczególnie podczas pandemii, pomagają uchodźcom, pracują w nadgodzinach lub mają podwójne etaty. Wynika to z obecnej pogorszonej sytuacji materialnej w Europie. Podczas spotkania odbyła się również dyskusja na temat możliwości leczenia kobiet chorych na depresję i nowotwory. Uczestniczki forum miały okazję zwiedzić także wystawę na temat bitwy pod Varusem w Muzeum i Parku w Kalkriese, a także dowiedzieć się więcej o prozdrowotnym działaniu ziół. W trakcie rejsu statkiem po kanale śródlądowym panie rozmawiały o systemach opieki zdrowotnej i dostępnych usługach medycznych dla kobiet w obu państwach.
Intensywny dzień spędzony w towarzystwie niemieckich przyjaciółek w Katolickim Uniwersytecie Ludowym w Oesede zapewnił uczestniczkom forum wykład dr. Annegret Winter-Stettin na temat "Inaczej chore - inaczej zdrowe". Po wykładzie pojawiło się wiele pytań, prowadzących do ciekawej dyskusji. Panie nauczyły się podstaw aromaterapii, aby złagodzić skutki stresu i innych dolegliwości. Dowiedziały się również, jak lepiej dbać o siebie, jak szukać wsparcia u bliskich lub odpowiednich instytucji, gdzie skorzystać z ofert wsparcia, jak unikać i pozbyć się toksycznych wpływów w swoim życiu, a także jak przeprowadzać wstępną diagnozę. Następnie panie odwiedziły tężnię solankową oraz podziwiały piękny ogród różany w Bad Rothenfelde. Niemieckie uczestniczki forum zależało na tym, aby każda z Polek podczas wizyty mogła zrobić coś korzystnego dla siebie.
- My kobiety często zapominamy o sobie, a myślimy o wszystkich wokół. Musimy być też egoistyczne, bo zdrowie mamy tylko jedno. Ważne są badania profilaktyczne, one ratują życie – mówi jedna z uczestniczek i dodaje: - Cieszę się, że z paniami z Niemiec porozmawiałyśmy na te ważne tematy, wiele możemy się od siebie nauczyć i o to chodzi w tych spotkaniach.
Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dotacji w ramach konkursu WM dla WM
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz