Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2012-03-01 10:33

Redakcja

Postanowione – drożej w strefie

Projekt powiększenia strefy płatnego parkowania, podzielenia jej na dwie podstrefy i podwyższenia stawek za postój - ostatecznie został przyjęty przez olsztyńskich radnych.

reklama

Strefa płatnego parkowania powiększyła się między innymi o Plac Solidarności,  Dunikowskiego, ul. Głowackiego parking przy filharmonii oraz odcinek ul. Starej Warszawskiej przy Szpitalu Uniwersyteckim. Została także podzielona na dwie części: czerwoną (ścisłe centrum) oraz żółtą , czyli pozostały obszar strefy, które będą różniły się wysokością opłat. Za pierwszą godzinę postoju trzeba będzie zapłacić w strefie żółtej – 2zł, w czerwonej – 2,5 zł, druga i trzecia godzina będzie droższa, później opłaty będą malały. Będzie można także skorzystać z abonamentów tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych oraz półrocznych. Opłaty za parkowanie obowiązywać będą od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-17 i w piątki od 8-16.


Radni Rady Miasta Olsztyna akceptując projekt uchwały w sprawie ustalenia płatnego parkowania w Olsztynie, zasad jej funkcjonowania oraz wysokości stawek opłat i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania, zdecydowali także o wprowadzeniu zryczałtowanej rocznej opłaty abonamentowej mieszkańca.

Przyjęte zmiany, które wejdą w życie jeszcze w marcu, przyczynią się do sprawniejszego funkcjonowania strefy, zgodnie z jej przeznaczeniem – mówi Karol Więckowski, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie. Z całą pewnością poprawi się także bezpieczeństwo przez zmniejszenie zajętości ulic w poszukiwaniu wolnych miejsc, bowiem efektywniejsza będzie rotacja samochodów – dodaje.

Wszystkie zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania zostały zawarte w Regulaminie SPP.

[REGULAMIN SPP]

 

  1. PODSTREFA C  (CZERWONA) obejmuje ulice:
    Prostą, Adama Asnyka, Piastowską, Mieszka I-go, Bolesława Chrobrego, Marii Rodziewiczówny,Stanisława Staszica, Jana Długosza, św. Barbary, Leona Włodarczyka, Joachima Lelewela, Jedności Słowiańskiej, Staromiejską, Targ Rybny, Stare Miasto, Okopową, Jana z Łajs, Podwale, Hugona Kołłątaja, Feliksa Nowowiejskiego (od ul. 11 Listopada do skrzyżowania z ul. Wyzwolenia), Wyzwolenia (od Pl. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Nowowiejskiego), Pieniężnego, Św. Wojciecha,  22-go Stycznia,  Pl. X. Dunikowskiego, Aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego (od ul. 1 Maja do ul. Kościuszki), Dąbrowszczaków, 1-go Maja (od. skrzyżowania z Piłsudskiego do ul. Partyzantów), 11-go Listopada, Michała Kajki, Plac Jana Pawła II, Marii Skłodowskiej – Curie, Ratuszową, Roberta i Karola Małłków, Franciszka Sarnowskiego, Bogumiła Linki, Mazurską, Warmińską, Andrzeja Samulowskiego, Jerzego Lanca, Adama Mickiewicza (od ul. Warmińskiej do ul. Kościuszki), Plac Konsulatu Polskiego, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, Emilii Plater (od skrzyżowania z ul. 22 Stycznia do Al. Piłsudskiego), Mikołaja Reja (od skrzyżowania z ul. 22 Stycznia do ul. Kościuszki), Placu Generała Józefa Bema, Plac Kazimierza Pułaskiego, Mikołaja Kopernika.

    2. PODSTREFA  Z  (ŻÓŁTA) obejmuje ulice:
    Al. Wojska Polskiego, Kolejową, Klasztorną, Kraszewskiego, Limanowskiego, Okrzei, Prusa, Sienkiewicza, Struga, Wyspiańskiego, Żeromskiego, Partyzantów, 1 Maja (od skrzyżowania z ul. Partyzantów do torów kolejowych),  Pl. Konstytucji 3 Maja, Jasną, T. Kościuszki, Kołobrzeską, W. Kętrzyńskiego,  Mickiewicza (od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Głowackiego), B. Głowackiego, Pl. Solidarności, Al. Piłsudskiego (od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Głowackiego), Reja (od ul. Głowackiego do ul. Kościuszki), Żołnierską, E. Plater (od skrzyżowania z ul. 22 Stycznia do skrzyżowania z ul. Kościuszki), Niepodległości, Pl. Roosevelta, Knosały, Warszawska (od ul. Jagiellończyka do ul. Mochnackiego), F. Szrajbera, Mochnackiego, Górną, Orkana, Łukasińskiego, Grunwaldzką, Zamkową, F. Nowowiejskiego (od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do skrzyżowania z ul. Żarskiej), Wyzwolenia (od skrzyżowania z ul. Nowowiejskiego do wiaduktu kolejowego).

OPŁATY W STREFIE:

Strefa czerwona:
30 min. – 1 zł
1 godz. – 2,50 zł
2-ga godz. – 3 zł
3-cia godz. – 3,60 zł
każda następna – 2,50 zł

Strefa żółta:
30 min. – 0,70 gr
1 godz. – 2 zł
2-ga godz. – 2,40 zł
3-cia godz. – 2,80 zł
każda następna – 2 zł

Opłaty abonamentowe:
abonament mieszkańca (roczny) – 50 zł
abonament tygodniowy – 40 zł
abonament dwutygodniowy – 60 zł
abonament trzytygodniowy – 80 zł
abonament miesięczny – 100 zł
abonament kwartalny – 240 zł
abonament półroczny – 400 zł
opłata dodatkowa (kara za parkowanie bez biletu) – 50 zł

 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • ukarany mieszkaniec 2013-01-07 18:48:06 79.184.*.*
    Dlaczego będąc mieszkańcem danej strefy, muszę płacić za parkowanie swojego samochodu ? Płacę podatek drogowy i inne dziwne podatki związane z posiadaniem samochodu, a teraz władze miasta fundują mi przymusową karę za to, że chcę przystanąć przed własnym domem. Zamiast drzeć kasę z mieszkańców, lepiej zbudować parkingi w miejscu bezużytecznych placów. I radni myślą, że rozwiązali problem ? To niech przejdą się po podwórkach w Śródmieściu: kupa obcych parkujących cały dzień samochodów, więc dalej nie można stanąć pod własnym domem. Niech już będą wybory, to będzie można okazać "wdzięczność" odpowiednim osobom.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl