Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2010-08-02 11:43

WeronikaPieloch

Powstanie Warszawskie 1944 - warto pamiętać

Mszą w Kościele Św. Józefa rozpoczęły się olsztyńskie uroczystości upamiętniające 66. rocznicę Powstania Warszawskiego. W godzinę W weterani wojenni, żołnierze Armii Krajowej, a także przedstawiciele władz i mieszkańcy Olsztyna złożyli wieniec pod pomnikiem na Placu Powstańców Warszawskich.

reklama

1-go sierpnia 1944 roku, o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Jest ono uważane za jedno z czołowych wydarzeń w historii Polski, które zmierzało do uzyskania całkowitej suwerenności kraju. Do walki przeciw hitlerowskiemu okupantowi stanęli wtedy nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim społeczeństwo Warszawy, zmobilizowane przez Związek Patriotów Polskich.

Powstańcy byli przygotowani na kilka dni walki. W konsekwencji bronili się przez 63 dni, podczas których nie nadeszła oczekiwana pomoc od Związku Radzieckiego. Zginęło wtedy ok. 18 tys. Powstańców, prawie 180 tys. cywili i ponad 3,5 tys. żołnierzy 1. Armii WP.

Warszawa, zburzona podczas walk, po powstaniu została zrównana z ziemią przez Niemców. Zabytkowe budynki i kościoły, całe Stare Miasto, pomniki, biblioteki, muzea i archiwa obrócone zostały w ruinę,  a ich kolekcje spalone.

W całej Polsce obchodzone były uroczystości związane z 66. rocznicą  wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" zabrzmiały również olsztyńskie syreny. Polskie Radio Olsztyn przygotowało specjalną audycję poświęconą olsztyńskim powstańcom walczącym w Warszawie. Swoje historie przedstawiają w niej Witold Bartnikowski i Jerzy Gruszczyński.

Uczestnicy powstania, żołnierze, cywile, harcerze, wszyscy niosą dziś swoje świadectwo światu i Polsce. To ich determinacja i wiara w słuszność walki sprawiły, że dziś żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Warto o tym pamiętać.

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz ze studiem Platige Image przygotowało pierwszą w Polsce cyfrową rekonstrukcję miasta zniszczonego podczas II wojny światowej. Film "Miasto ruin" można zobaczyć w całości w specjalnej sali kinowej w muzeum. Poniżej przedstawiamy krótki fragment tej produkcji.


Źródło: UM Olsztyn/ Muzeum Powstania Warszawskiego/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl