Wiele osób cierpliwie znosi trwającą latami przemoc domową, a gwałcone kobiety niejednokrotnie wstydzą się przyznać przed rodziną i przyjaciółmi, że są ofiarami przestępstw. Także poszkodowani w wyniku oszustwa czy zaniedbań nie zawsze wiedzą gdzie i jak szukać pomocy, a jest ona czasami w zasięgu reki. Wystarczy z niej skorzystać. Kampania 'Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc'' ma właśnie na celu upowszechnienie informacji na temat praw przysługujących pokrzywdzonym przestępstwem. Spoty reklamowe informujące poszkodowanych o przysługujących im prawach, szkolenia pracowników rozmawiających z ofiarami przestępstw, tworzenie ośrodków udzielających bezpłatnej pomocy to jej główne założenia.
To w Elblągu działa główny Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w naszym regionie - Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, ale i w Olsztynie działa wiele instytucji i organizacji do których możemy zwrócić się o pomoc. Darmowych porad prawnych udziela Studencka Poradnia Prawna działająca przy Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim, a także Akademickie Stowarzyszenie Propagatorów Prawa i Edukacji Europejskiej "Wspólna Europa". Pomocy można szukać także m.in. w Caritas Archidiecezji Warmińskiej, Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych FIKA, Katolickim Stowarzyszeniu ''Civitas Christiana'', Fundacji ''Przyszłość dla dzieci'', Olsztyńskim Stowarzyszeniu Pomocy Telefonicznej oraz Warmińsko - Mazurskim Stowarzyszeniu na Rzecz Bezpieczeństwa.
Pamiętajmy, że czasami ''wyjście z cienia'' i rozpoczęcie poszukiwania pomocy to połowa sukcesu. Ważne jest przede wszystkim to, by nie poddawać się i walczyć o swoje prawa.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz