Maksymalne oprocentowanie pożyczek
Ani teraz, ani jeszcze kilka lat temu pożyczkodawcy pozabankowi nie mogli dowolnie kształtować wysokości opłat odsetkowych. Trzeba wiedzieć, że na mocy ustawy o kredycie konsumenckim, każdy kredyt lub pożyczka w kwocie do 255 550 zł udzielone osobie prywatnej, niebędącej przedsiębiorcą, to kredyt konsumencki. Dlatego jego oprocentowanie nie może być obecnie wyższe niż 10 proc. w skali roku.
Owe 10 proc. wynika z faktu, że odsetki od pożyczki przez internet lub stacjonarnej nie mogą przekroczyć dwukrotnej wysokości odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Stopa referencyjna NBP obecnie jest równa 1,5 proc., dlatego maksymalne odsetki nie mogą przekroczyć 10 proc. w skali roku. Firmy pożyczkowe mogą oprocentować w skali roku udzielane pożyczki w przedziale od 0 do 10 proc. w skali roku. Darmowe pożyczki są dostępne zwykle wyłącznie dla nowych klientów takich firm, którzy nigdy wcześniej nie zaciągali w nich zobowiązań finansowych.
Maksymalne koszty pozaodsetkowe
Nie tylko firmy pożyczkowe zobowiązane są do respektowania przepisów dotyczących maksymalnego oprocentowania, udzielanego zobowiązania w skali roku. Muszą także stosować się do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2016 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym. Według nich w przypadku pożyczek pozabankowych maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych nie może być większa niż suma 25 proc. całkowitej kwoty kredytu oraz 30 proc. kwoty zmiennej, uzależnionej od okresu kredytowania. Do tego wszystkie koszty związane z zaciągnięciem i spłatą pożyczki nie mogą przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty zobowiązania.
Jeśli firma pożyczkowa postanowiłaby nakładać na pożyczkobiorców wyższe opłaty odsetkowe lub pozaodsetkowe, klient może powołać się na przepisy wspominanych ustaw i skorzystać z darmowej pożyczki - spłaci wówczas tylko kapitał, który został mu uprzednio pożyczony. Dlatego firmy pożyczkowe działające legalnie, jak najbardziej stosują się do wspominanych przepisów, a koszty pożyczki klient poznaje, zanim jeszcze podpisze umowę pożyczkową.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz