A | A | A
Data dodania: 2010-01-07 10:48
Iwona Starczewska
Prawosławni muszą ''odrobić'' swoje święta
Rozpoczął się okres Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia. W naszym mieście wyznawcy prawosławia i grekokatolizmu to nadal mniejszość, pewnie dlatego swoje święta muszą w pracy i szkole ''odrabiać'' lub też skorzystać z urlopu.
reklama
Prawosławna Wigilia - przypada 6 stycznia, dwa tygodnie po katolickiej, a święta Bożego Narodzenia trwają od 7 do 9 stycznia. Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
W Wigilię, od rana, obowiązuje post ścisły. Najlepiej nic nie jeść, aż do uroczystej kolacji. W każdym prawosławnym domu w kącie pokoju wisi ikona. W Wigilię otula się ją haftowanym ręcznikiem i ustawia pod nią wysoki snop zboża z kłosami. Stoi aż do Trzech Króli. Po świętach drzewa w sadzie owija się takimi pojedynczymi słomkami wyciągniętymi ze snopa. Ma to ochronić je przed mrozem i zającami. Świąteczną ozdobą jest, podobnie jak u katolików, przystrojona choinka. Nakrywanie do stołu zaczyna się od położenia siana pod obrus i na wszystkie miejsca do siedzenia. Cała rodzina zbiera się przy stole o zachodzie słońca. Wieczerzę wigilijną rozpoczyna gospodarz, podając wszystkim przyniesioną z cerkwi, podzieloną na małe cząsteczki prosforą (maleńka przaśna bułeczka, używana w Kościele wschodnim do komunii świętej). Każdy z uczestników wieczerzy bierze kawałek prosfory, żegna się i pije łyk święconej wody. Dopiero wtedy można przystąpić do jedzenia świątecznych, postnych potraw. Wieczerza wigilijna składa się tradycyjnie z dwunastu dań. Na stole, oprócz potraw, powinny znaleźć się: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol słodyczy (powodzenia).
Źródło: Własne
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz