Wprowadzone w lutym 2022 roku zapisy ustawy podatkowej były odpowiedzią na wzrost inflacji i drożejące nośniki energii. Obecnie tarcza antyinflacyjna obejmuje obniżkę VAT na paliwa (z 23% do 8%), obniżenie stawek VAT na prąd i ciepło systemowe do 5%, oraz wprowadzenie zerowego VAT-u na nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolniczej. Zerowy podatek VAT został wprowadzony na gaz ziemny oraz produkty żywnościowe, objęte wcześniej stawką 5%.
Nowelizacja ustawy przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej (która miała przestać obowiązywać 31 października) do końca grudnia 2022 roku.. We wrześniu inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 17,2%.
Obniżenie podatku VAT to nie jedyny sposób walki z kryzysem energetycznym. W ostatnim tygodniu Sejm wprowadził ustawę o maksymalnych cenach prądu. Dla gospodarstw domowych ma ona wynosić nie więcej niż 693 zł/MWh, a dla jednostek samorządowych i podmiotów wrażliwych 785 zł/MWh. To, ile ostatecznie będziemy musieli zapłacić za prąd, zależeć będzie od dalszego przedłużania tarczy antyinflacyjnej.
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz