Przypomnijmy, w ramach projektu budowy nowej ulicy Artyleryjskiej, pod starą częścią tej ulicy (dziś ulicą 15 Dywizji – red.) powstał tunel, który zdaniem olsztyńskich urzędników – ma być częścią planowanego w tej części miasta traktu spacerowego. Grupa No Beton, zdaniem której budowa tego obiektu była wyrzucaniem pieniędzy w błoto - bo jak tłumaczyli trakt ma biec obok tego miejsca, nie zaś przez podwórko prywatnego przedszkola - postanowiła podczas specjalnego happeningu otworzyć tunel i jednocześnie nadać mu imię Ryszarda Ochódzkiego (bohatera filmu ''Miś'' Barei).
Po tym wydarzeniu, Prezydent zapytany przez dziennikarza jednego z mediów o możliwość pozostawienia nazwy tunelu, nadanej przez No Beton - Prezydent powiedział, że nie wyklucza konsultacji społecznych w tej sprawie.
Kiedy grupa No Beton usłyszała tę deklarację – postanowiła wystosować pismo do Prezydenta Olsztyna z prośbą o przeprowadzenie konsultacji w sprawie nadania tunelowi imienia Ryszarda Ochódzkiego.
Prezydent nie zgodził się jednak – uzasadniając swoją decyzję tym, że tunel to część planowanej inwestycji (traktu spacerowego wzdłuż Łyny – red.) i dopiero po jej zakończeniu będzie można pomyśleć o nadaniu jakiejkolwiek nazwy.
Grupa No Beton postanowiła jednak odwołać się od decyzji Prezydenta. Poniżej treść odwołania:
Szanowny Panie Pezydencie!
Z wielkim zdziwieniem i smutkiem przyjęliśmy Pana decyzję o odmowie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie nadania Tunelowi pod ul. 15. Dywizji imienia Ryszarda Ochódzkiego. Z jeszcze większym zdziwieniem przyjęliśmy brak informacji o możliwości odwołania się od tej decyzji. Natomiast w osłupienie wprowadziły nas argumenty którymi uzasadnił Pan tą odmowę.
Przypominamy, że zapytany przez dziennikarza w Radio Olsztyn o możliwość pozostawienia nazwy tunelu, nadanej przez nas w czasie nieoficjalnego otwarcia tej budowli, odpowiedział Pan, że nie wyklucza przeprowadzenia konkursu na jego nazwę.
Pomimo przysługującego nam prawa, nie zawnioskowaliśmy od razu do Przewodniczącego Rady Miasta o nadanie nazwy, którą sami uznaliśmy za właściwą. Jako pełni demokratycznego ducha obywatele Olsztyna, postanowiliśmy wykorzystać fantastyczne narzędzie jakim są konsultacje społeczne. Naszym pragnieniem było, aby wszyscy zainteresowani mieszkańcy Olsztyna mogli wypowiedzieć się w tym temacie. Wielką przykrością jest dla nas informacja, iż Pan tego prawa mieszkańcom Olsztyna odmówił.
Odnosząc się do argumentów zawartych w odpowiedzi:
- Czy moglibyśmy prosić o podstawę prawną twierdzenia, że dopiero po ukończeniu traktu spacerowego w przyszłości, zasadna będzie dyskusja o nazwaniu tunelu?
Bez względu na to, co będzie w przyszłości, w chwili obecnej tunel stanowi samodzielną budowlę komunikacyjną. Jest oddany do użytku i w pełni funkcjonalny. Czasem nawet ktoś z niego korzysta.
Nie wnioskowaliśmy o konsultacje w sprawie nazwy traktu. Jak wynika z odpowiedzi na nasz wniosek o udzielenie informacji publicznej w przypadku powstania traktu, tunel będzie przebudowywany.
- Punkt Uchwały nr LXVII/812/10 Rady Miasta Olsztyn w sprawie ustalenia zasad nadawania nazw ulicom, placom, parkom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznym położonym na terenie Miasta Olsztyna, na który się Pan powołuje, zwraca uwagę na uporządkowany i jednolity charakter nazewnictwa ulic. Tylko ulic. Nie wydaje się właściwa interpretacja polegająca na rozszerzaniu tego punktu na pozostałe obiekty. Potwierdza to m.in. nadanie znajdującemu się nieopodal tunelu ronda, imienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Pragniemy także przypomnieć, że w filmie „Rozmowy kontrolowane” Ryszard Ochódzki, w czasie zamieszek stanu wojennego, niechcący zniszczył czołg. Ze względu na miejsce w którym się to wydarzyło, można przypuszczać, że mógł być to czołg należący do 15 Dywizji Zmechanizowanej im. Gwardii Ludowej. Związek pomiędzy nazwą tunelu i nazwą ulicy nad nim, wydaje się zatem bardzo prawdopodobny.
Ze względu na powyższe, prosimy o ponowne rozpatrzenie naszego wniosku.
Grupa Nieformalna NoBeton
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz