Na początku czerwca w artykule Rusza przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej północnej obwodnicy Olsztyna pisaliśmy o tym, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie ogłosiła przetarg na wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla północnej obwodnicy Olsztyna. Droga powstanie w ramach programu 100 obwodnic. W województwie warmińsko-mazurskim przewidziano kilka inwestycji.
Jedną z nich jest budowa obwodnicy Pisza, której program inwestycji został zatwierdzony, a to oznacza, że droga została skierowana do realizacji.
Arteria powstanie w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63. Realizacja inwestycji pozwoli na dostosowanie ich do nośności 11,5 tony na oś. Zadanie ma celu stworzenie bezpiecznego odcinka krajowego ciągu drogowego o długości około 3,6 km, dostosowanego do tranzytowego ruchu samochodowego osobowego i ciężarowego.
Trasa ma przebiegać w większości nowym śladem od północno-zachodniej poprzez południową do wschodniej części miasta jako droga klasy GP. W ramach inwestycji powstanie obwodnica Pisza o przekroju poprzecznym 1x2. Wybudowane zostaną również drogi dojazdowe obsługujące teren przyległy do obwodnicy, system odwodnienia drogi, obiekty inżynierskie, skrzyżowania. Przebudowane zostaną drogi publiczne oraz infrastruktura techniczna kolidujące z inwestycją. Wybudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe.
- Proces przygotowawczy obejmujący opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie rozszerzonego studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ-R) przewidziany jest na lata 2020-2024, natomiast realizacja w systemie „Projektuj i buduj” planowana jest na lata 2025-2028 – informuje Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.
Nowa arteria ma skrócić czas podróży oraz poprawić warunki ruchu zarówno w mieście, jak i tranzytu. Nastąpi też poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. GDDKiA przekonuje, że zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
Program 100 obwodnic przewiduje budowę arterii Pisza, Smolajn, Gąsek, Szczytna oraz Olsztyna i Dywit. Jego realizację przewidziano na lata 2020-2030. Sieć dróg w całej Polsce łącznie wyniesie około 820 km.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz