Wsparcie kierowane będzie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw, w tym samozatrudnionych i startupów posiadających siedzibę lub oddział/filię na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
- Dzięki temu możliwe będzie zbudowanie silnej, profesjonalnie zarządzanej bazy kapitałowej regionu, umożliwiającej finansowanie polityki rozwoju województwa, szczególnie ważnej z punktu widzenia zakładanego „kurczenia się” pieniędzy unijnych w kolejnych perspektywach UE oraz zwiększenia skali wsparcia oferowanego w formie instrumentów finansowych - tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Jest to bardzo duży zastrzyk dla naszych przedsiębiorców, bo daje gwarancję stabilności.
Już w najbliższym czasie WMARR S.A. w Olsztynie (spółka, której 100 proc. udziałowcem jest samorząd województwa) ogłosi przetarg na pośredników finansowych, których zadaniem będzie udzielanie pożyczki regionalnej dla MŚP.
- Spodziewam się, że do końca 2023 roku wyłonimy operatorów - przyznaje Marek Karólewski, prezes zarządu WMARR S.A. - W tym roku jesteśmy w stanie przekazać 40 mln zł, natomiast w następnych latach kwota będzie się sukcesywnie zwiększała. Długość spłaty pożyczek to okres 6-7 lat. Z pożyczek będzie mógł skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca z naszego regionu. Musi spełniać kwestie regulaminowe, które nie są jednak zbyt wygórowane. Pamiętajmy, że ciągle mówimy tutaj o pożyczkach, ale w nowym programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur nie zabraknie również różnych form dotacji. Dzisiejsze podpisanie umów to wyraźny sygnał, że zarząd województwa dba o rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie.
W ramach pożyczki możliwy będzie m.in. zakup środków trwałych: w tym maszyn, urządzeń, narzędzi, przyrządów, wyposażenia, innych ruchomości oraz nieruchomości (przy czym przedmiotem wsparcia nie będzie wyłącznie zakup gruntu), zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup usług obcych (n.in. robót budowlanych), zakup środków obrotowych (z ograniczeniem do 30 proc. jednostkowej pożyczki).
- Liczymy, że Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. do współpracy w ramach udzielania pożyczek zaangażuje doświadczone fundusze pożyczkowe, dzięki czemu dostępność produktów finansowych zapewniona zostanie w całym regionie - dodaje marszałek Brzezin. - A z tej formy wsparcia skorzysta wielu naszych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać.
Sposób dystrybucji środków finansowych i wydatkowania ich w ramach umowy szczegółowo opisany został w Strategii Inwestycyjnej Zasobów Zwróconych Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2023-2033 w części pochodzącej z instrumentów finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
W piątek (13 października) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowę, dzięki której 220 mln zł trafi do warmińsko-mazurskich przedsiębiorców w formie pożyczek i poręczeń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz