Idea konkursu i zwycięzcy
Na początku grudnia minionego roku portal Olsztyn.com.pl ze Starostwem Powiatowym w Olsztynie oraz szeregiem innych partnerów ogłosili konkurs kulinarny pn. „Warmia jest smaczna”. Jego cel stanowiło zachęcenie mieszkańców regionu to promocji lokalnych produktów i potraw. Zadaniem uczestników było stworzenie (bądź odtworzenie dawnej receptury) i sfotografowanie dania, związanego z Warmią i Mazurami.
Z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy dwa zwycięskie przepisy, które spełniały określone w regulaminie wymagania. Postanowiliśmy nagrodzić Annę Belniak za „brukowiec warmińsko-mazurski” oraz Macieja Grynkiewicza za „pierogi z karpiem”. Przepisy na zwycięskie dania znajdują się na dole niniejszego artykułu.
Rozdanie nagród
Wczoraj (21 stycznia) w redakcji portalu Olsztyn.com.pl starosta Andrzej Abako wręczył nagrody (ufundowane przez partnerów) oraz fartuszki od starostwa, autorom najlepszych kulinarnych pomysłów.
- Poprzez kulinaria, przez jedzenie zawsze do serca najbliżej. Wychodzimy z takiego promowania naszej warmińskiej ziemi, że jeżeli turysta przyjedzie i będzie kosztował regionalnych potraw, a wydamy swego rodzaju „podpowiednik” określający kulinaria warmińskie, będziemy mogli pokazać turystom poprzez naszych restauratorów czy agroturystyki, że zasoby kuchni warmińskiej są bardzo rozległe. Nic, tylko brać – podkreślał starosta, Andrzej Abako.
Istota tożsamości regionalnej
Warto podkreślić, że nagrodzony Maciej Grynkiewicz przyznał w rozmowie z naszą redakcją, iż przed wzięciem udziału w konkursie przeszedł kurs kulinarny, aby bardziej zgłębić pasję do gotowania. Zwycięzca przyznał, iż od urodzenia jest Warmiakiem i nawet poprzez kulinaria stara się podkreślać tożsamość regionu.
- Chciałem obalić mit karpia niedostępnego. Ten przepis jest bardzo prosty. Od urodzenia jestem Warmiakiem. Zawsze podkreślam, że Olsztyn to nie Mazury – tłumaczył.
Z kolei pasją autorki przepisu na „brukowiec warmińsko-mazurski” jest pieczenie. Anna Belniak stwierdziła, iż mimo to, że brukowiec kojarzony jest głównie z Mazurami, postanowiła pokusić się o swego rodzaju wariację.
- To moja wariacja. Użyłam warmińskich jajek od gospodarza, miodu, upiekłam brukowiec na warmińskiej wsi. Myślę, że ten przepis jest łatwy do otworzenia. Jest odpowiedni na święta i na co dzień. Czuję tę tożsamość regionu, to dla mnie ważne – mówiła druga z nagrodzonych.
Starostwo zamierza kontynuować ideę promocji kulinarnej
Konkurs kulinarny to bez wątpienia kolejny krok starostwa ku promocji regionu. Z kolei projekt pn. „Warmia jest smaczna” zaplanowany jest jako działanie długofalowe. Jeden z elementów przedsięwzięcia stanowi wydanie książki kulinarnej, traktującej o specyfice kuchni regionalnej, a także wprowadzenie do obiegu handlowego pasztetu ze śledzia.
- Będziemy pokazywać, że Warmia jest smaczna. Przygotowujemy się do produkcji seryjnej pasztetu ze śledzia. Popełniliśmy nawet artykuł naukowy o historii jego powstawania. Będziemy też rejestrować ten produkt, jako tradycyjny – mówił Wojciech Szalkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
W planach znalazło się również wprowadzenie programów edukacyjnych, przeznaczonych dla uczniów szkół gastronomicznych i kucharzy. Starostwo zamierza również zachęcić restauratorów do wprowadzania do swoich ofert dań warmińskich.
Partnerzy konkursu
Partnerami konkursu kulinarnego "Warmia jest smaczna" były: Zakłady Mięsne "Warmia", Miody Mazurskie, Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Warmia i Mazury, Społem Olsztyn oraz Szlak Świętej Warmii. Dziękujemy za współpracę i gratulujemy zwycięzcom!
* * *
Przepis na "pierogi z karpiem"
Przepis na "brukowiec warmińsko-mazurski"
Składniki:
* 50g cukru
* oryginalnie 100ml syropu ze słodkich buraków "melasy" lub 100ml miodu z Mazurskich miodów
* 100g masła
* 2 jajka od pobliskiego gospodarza z Warmii
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 1 łyżeczka sody
* ekstrakt z wanilii opcjonalnie
* 500g mąki
* 2 łyżki piernych przypraw korzennych
* domowe powidła śliwkowe
Przygotowanie:
- podgrzewamy w rondelku masło z cukrem do pojawienia się pierwszych bąbelków, często mieszając;
- zdejmujemy rondelek z kuchenki i dodajemy melasę/miód oraz opcjonalnie ekstrakt z wanilii;
- odstawiamy gorącą masę na chwilę i wsypujemy do miski suche składniki;
- wlewamy masę miodową do miski z mąką i wbijamy dwa jajka, mieszamy najpierw łyżką a później wyrabiamy ciasto ręcznie w misce (jeżeli ciasto będzie za twarde, można dodać 50 ml gorącej wody);
- przekładamy ciasto na stolnicę i wyrabiamy 10 minut aż będzie delikatnie elastyczne;
- dzielimy ciasto na nierównej wielkości kuleczki, większe przed pieczeniem można nadziać łyżką powideł, wykładamy na blaszkę lub spód tortownicy (można też wypchać powidłami puste przestrzenie);
- pieczemy 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 175°C, po wypieczeniu zostawiamy w uchylonym piekarniku na 20 minut, wyjmujemy i pozostawiamy na blacie do całkowitego ostygnięcia. Brukowiec najsmaczniejszy jest następnego dnia.
Gotowe Bułeczki można zalać rozwodnionymi lekko powidłami śliwkowymi lub prostym lukrem z cukru pudru, soku z cytryny i odrobiny wody.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz