Znajdujący się na Mierzei Wiślanej port Nowy Świat miał zwiększyć znaczenie drugiego największego miasta warmińsko-mazurskiego, Elbląga. Według zamysłu, do tamtejszego portu wpływać miałyby jednostki o maksymalnym zanurzeniu do 4,5 m. W rzeczywistości mogą do niego wpłynąć statki o zanurzeniu do 2,2 m.
Powodem tego jest spór, jaki do pewnego czasu toczył się między władzami Elbląga a rządem. Według Warszawy pogłębienie ostatnich 900 m drogi wodnej, przy samym porcie, leży w gestii samorządu. Wraz z rozpoczęciem kampanii narracja zmieniła się - wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że rząd przeznaczy środki na pogłębienie. Według prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego, taką zapowiedź należy traktować w ramach "przedwyborczego cudu". Tygodnie później sprawa portu wróciła do status quo.
- Sprawa nadal jest nierozstrzygnięta. Wiceminister wycofał się ze swoich słów - pisze rzecznik UM w Elblągu, Joanna Urbaniak.
Zaradzenie jednemu problemowi nie pomoże jednak otwartemu w maju całodobowemu morskiemu przejściu granicznemu. Według planujących inwestycję, miałyby przez nie przepływać zagraniczne statki, które zamiast Trójmiasta wybrałyby Elbląg. Tutaj również zamiary władz mijają się z prawdziwą sytuacją.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy z nowo otwartego przejścia granicznego w porcie Nowy Świat nie skorzystała ani jedna zagraniczna załoga. Pojawiło się paru chętnych - rosyjskich żeglarzy, którzy z powodu ma obowiązujące ograniczenia wjazdu tych jednostek do Polski zostali odprawieni.
Od otwarcia kanału w połowie września 2022 roku skorzystało z niego niewiele ponad tysiąc jednostek. Daje to wynik około 3-4 statków dziennie. Większość z nich to jednostki rekreacyjne. Wśród wpływających do Zalewu Wiślanego statków nie brakowało jednak jednostek zagranicznych - z kanału do czerwca 2023 roku skorzystały cztery jednostki szwedzkie, cztery norweskie, trzy francuskie i sześć niemieckich. Wszystkie te kraje znajdują się w strefie Schengen, co sprawia, że nie wymagają one kontroli granicznej.
Komentarze (146)
Dodaj swój komentarz