Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się producent piwa, z wnioskiem o podjęcie interwencji w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym. Chodziło o skargę na decyzję odmawiającą mu zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego.
Podatek akcyzowy został przez spółkę nadpłacony, jednak organy uznały, że tak się nie stało i wskazały, że konieczne było spełnienie dodatkowego warunku w postaci zubożenia podatnika. Według organów ten warunek nie został spełniony, a swoją decyzję opierały na podstawie uchwały pełnej Izby Gospodarczej sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uznał, że wspomniana uchwała nie powinna być podstawą do podjęcia decyzji, bo dotyczy ona wyrobu akcyzowego w postaci prądu elektrycznego, a nie piwa smakowego. W obu przypadkach różni się sposób kształtowania ceny, a także zagadnienie popytu i podaży.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uchylił zaskarżoną decyzję i podzielił zdanie rzecznika MŚP.
- Wyrok ten należy określić przełomowym. Rozstrzygnięcie w nim zawarte eliminuje niezgodny z prawem stan, w którym przedsiębiorca, który zapłacił podatek w zawyżonej wysokości nie mógł otrzymać jego zwrotu. Należy wyrazić oczekiwanie, że stanowisko przedstawione w tym orzeczeniu podzielą też inne sądy administracyjne – komentuje Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz