Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-01-23 09:52

Redakcja

Przeszczep szpiku możliwy w Olsztynie. "Pacjenci byli wysyłani do Warszawy lub Katowic"

Przeszczep szpiku możliwy w Olsztynie.
W olsztyńskim szpitalu MSWiA będzie można skorzystać z procedury przeszczepu szpiku
Fot. UM Olsztyn

W oddziale hematologii w olsztyńskiej poliklinice powstał ośrodek transplantologii. To ważna informacja dla wszystkich pacjentów, którzy wymagają przeszczepu szpiku.

reklama

- Tego brakowało w naszym województwie, ośrodek jest dopełnieniem kompleksowości naszego szpitala - mówi Krystyna Futyma, dyrektor olsztyńskiej polikliniki - Dotychczas pacjenci z Warmii i Mazur byli wysyłani na procedurę przeszczepu szpiku do Warszawy lub do Katowic, bo z tymi ośrodkami współpracowaliśmy. Teraz będziemy mogli zrobić im przeszczep na miejscu.

Oddział Kliniczny Hematologii jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim oddziałem hematologicznym zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem agresywnych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego - ostrych białaczek i agresywnych chłoniaków nieziarnistych oraz także innych chorób nowotworowych i nienowotworowych układu krwiotwórczego. Jest największym oddziałem z dwóch funkcjonujących w województwie, dysponującym 19 łóżkami stacjonarnymi oraz 8 łóżkami pobytu jednodniowego.

Rocznie w Oddziale leczonych jest około 2500 pacjentów. Obecnie obłożenie łóżek wynosi średnio miesięcznie około 90%. Tak wysokie obłożenie łóżek jest jednoznacznym dowodem na wyczerpanie się możliwości pełnego zabezpieczenia potrzeb hospitalizacji pacjentów z chorobami hematologicznymi w województwie warmińsko-mazurskim.

- Dostępność do publicznych placówek zdrowia jest bardzo ważnym wskaźnikiem standardu naszego życia. Jest to niezwykle ważne w przypadku tak specjalistycznych jednostek jak otwarty dzisiaj Oddział Kliniczny Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Olsztynie - podkreśla prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - W ostatnich latach widać bardzo duży wzrost potencjału medycznego Olsztyna, na co bez wątpienia ma wpływ działalność Colegium Medicum naszego Uniwersytetu, a także poczynione w tym zakresie inwestycje. Jako prezydent jestem dumny, że Olsztyn rozwija się właśnie w tym kierunku, bo specyfika miasta pokazuje, że są to bardzo pożądane i oczekiwane działania wpisujące się w strategię rozwojową stolicy regionu.

Koszt inwestycji to 22 miliony złotych i został dofinansowany ze środków unijnych.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl