Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2021-12-16 08:34

Cezary Kapłon

Radna Elżbieta Wirska chciałaby zmniejszyć liczbę zezwoleń na alkohol w Olsztynie

Radna Elżbieta Wirska chciałaby zmniejszyć liczbę zezwoleń na alkohol w Olsztynie
Radna Elżbieta Wirska chce zmniejszyć liczbę koncesji w Olsztynie
Fot. UM Olsztyn

Radni pochylili się nad projektem uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022. Niektórzy z nich poszli jeszcze dalej, proponując zmniejszenie liczby koncesji w Olsztynie.

reklama

Radna Elżbieta Wirska przyznała, że podczas prac na jednym ze spotkań komisji zdrowia, rajcy debatowali nad powzięciem kroków w celu ograniczenia koncesji.

– Według prawa nie możemy odebrać koncesji, natomiast możemy czekać, aż komuś zakończy się koncesja. Byliśmy zgodni na komisji zdrowia, żeby zmierzać w tym kierunku. Może można by było zainspirować pana prezydenta, żeby zmniejszać liczbę koncesji? – przyznała radna Wirska.

Jej zdaniem alkohol jest ogólnodostępny i promowany zbyt nachalnie.

– Gdy wchodzimy do sklepu, to nie widzimy batoników, tylko buteleczki alkoholu. Koronawirus spowodował, że ludzie zaczęli sięgać częściej po alkohol. To nie jest dobre, gdy społeczeństwo jest zbyt bardzo rozpite – dodała Elżbieta Wirska.

Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, przyznał, że obecnie (dane na 2020 rok) są wydane 453 koncesje.

– W stosunku do 2019 roku ich liczba zwiększyła się o 20. Jestem za tym, żeby w jakimś stopniu zmniejszyć tą ilość. Jeżeli będzie taka decyzja władz, to również Miejski Zespół Profilaktyki będzie kibicował – przyznał dyrektor MZPiTU.

Temat zszedł na zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22. Przeciwnikiem tego rozwiązania jest Paweł Klonowski z Koalicji Obywatelskiej.

– Uważam, że zakazanie sprzedaży alkoholu po 22 było niepotrzebne. Moim zdaniem ta godzina jest zbyt wczesna – wyjaśnił.

Radnych podzieliła ta opinia. Marta Kamińska z Koalicji Obywatelskiej poparła Pawła Klonowskiego. Zwróciła się do Elżbiety Wirskiej. Powiedziała, że zwalczanie alkoholizmu za pomocą zakazów i ograniczeń nie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z tym problemem.

– Kiedy mówimy, żeby ograniczyć koncesję to spowodujemy tylko problemy przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność obejmującą sprzedaż alkoholu. Prohibicja nie wyeliminowała problemu alkoholizmu w Stanach Zjednoczonych. Również uważam, że ograniczenie dostępności alkoholu po 22 nie jest dobrym pomysłem. W niektórych miejscach można przejść przez ulicę i zakupić alkohol np. w gminie Stawiguda – powiedziała Kamińska.

Radny Tomasz Głażewski (Koalicja Obywatelska) również przyznał, że nie był i nie jest zwolennikiem ograniczenia czasowego sprzedaży alkoholu do godziny 22, natomiast rozmawiał z policjantami, według których zmalała liczba wykroczeń i przestępstw popełnionych przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Z kolei Jarosław Babalski z PiS poparł Elżbietę Wirską.

– Jestem gorącym zwolennikiem utrzymania tych ograniczeń. Oczywiście, że tego problemu nie wyeliminujemy, ale znacząco go ograniczymy – przyznał Babalski.

Dodał, że kto będzie chciał wypić po godz. 22 i tak to zrobi. Jego zdaniem rozwiązanie wprowadzone w Olsztynie było nowatorskie na skalę Polski, a inne miasta zaczęły się wzorować na Olsztynie.

– Nie psujmy czegoś, co zaczęło bardzo dobrze funkcjonować. Terapia wstrząsowa jest za nami. Człowiek jest takiej natury, że jak są ograniczenia, to je omija – dodał radny.

W tym temacie poruszony został także jeszcze jeden wątek. Radny Mirosław Arczak zapytał, czy MZPiTU zaopiniowali rozbudowę mieszkaniową na ul. Towarowej (przypomnijmy, że miasto chce wybudować tam kilka budynków z nastawieniem na lokale socjalne, o czym wspomniał prezydent Grzymowicz).

– Program wspomina o tamtym „getcie”, które chcemy rozbudować. Czy pan dyrektor nie obawia się, że rozbudowa tamtego osiedla spowoduje, że problemy zostaną pogłębione? – zapytał radny Mirosław Arczak.

Dyrektor Gawroński przyznał, że rzeczywiście osiedle na ul. Towarowej to z punktu widzenia działań profilaktycznych bardzo niebezpieczne miejsce, gdzie zgrupowano osoby mające problemy z alkoholem i narkotykami. Znajdują się tam schroniska dla bezdomnych i baraki socjalne.

– Kilka lat temu przejęliśmy świetlicę na Towarowej. Trwają działania, które w jakimś stopniu próbują minimalizować narastanie działań patologicznych. Ogrodziliśmy teren, bo mieliśmy problemy z chuligaństwem i niszczeniem naszej infrastruktury – zaznaczył Błażej Gawroński.

Dodał, że w zasadzie ta poradnia to jedyne miejsce w tej okolicy, gdzie mieszkający tam ludzie mogliby znaleźć zajęcie. Dlatego też potrzebna jest tam rozbudowa infrastruktury.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wspomniał, że miasto wybuduje tam kolejne bloki socjalne.

– Potrzeba ok. 500 lokali socjalnych dla oczekujących. W związku z tym ta realizacja, na którą mamy przeznaczone prawie 8,5 mln zł dotacji jest niezbędna i potrzebna – przyznał prezydent.

Czytaj również:

Gmina Olsztyn walczy z alkoholizmem i narkomanią. W ubiegłym roku do izby wytrzeźwień trafiło o 700 osób mniej niż w 2019 r.

Komentarze (45)

Dodaj swój komentarz

  • aza 2021-12-16 09:25:00 79.191.*.*
    Dlaczego nikt nie podnosi tematu, że rząd dając bez żadnej KONTROLI 500+ przyczynia się do wzrostu spożycia alkoholu ? Z jednej strony Morawiecki mówi jak to Polakom dobrze się żyje za ich rządów a z drugiej Caritas, szlachetna paczka, zbiórki żywności w sklepach dla ....biednych !!! Kto kłamie ??? Kto rozpija naród i szerzy biedę ??
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 7
  • chlor z kaliningradu 2021-12-16 09:23:17 79.191.*.*
    pozdrawiam wszystkich chlorów na forum walczących o dostęp do alkoholu
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
  • raad 2021-12-16 09:09:21 176.221.*.*
    radna Wirska dopiero co przegłosowała prawie dwukrotne podwyżki dla siebie i swoich kolegów. kasa z tych podwyżek jest m.in. z koncesji. ja wiem, że na podwyżki kasa się zawsze znajdzie a reszta to tam chuj, ale może niech łaskawie radna Wirska zamknie jadaczkę. nie pozdrawiam.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
  • Jaki problem? 2021-12-16 09:07:15 79.191.*.*
    Problem z alkoholem jest taki: Jak ktoś zarabia bo pracuje to niech sobie pije ile chce, ale problem pojawia się wtedy gdy ktoś nie pracuje, a na alkohol ma tylko temu że dostaje socjal. Dopiero wtedy jest problem, bo ludzie płacący podatki utrzymują patologie i ich nałogi. TO JEST PROBLEM
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
  • Betonwon 2021-12-16 08:59:10 37.109.*.*
    W dupę se wsadźcie waszą prohibicję. Kodeks wykroczeń jasno mówi o nieuzasadnionej odmowie sprzedaży towaru. Cmoknijcie w dupę arbuza.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • Stefan Wino 2021-12-16 08:56:54 95.160.*.*
    Batoniki? Też są raczej nie zdrowe
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Poslaniec Warminski 2021-12-16 08:52:51 85.255.*.*
    Patrzac na tych radnych moge powiedziec jedno.Biedny jest ten Olsztyn
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
  • fotograf 2021-12-16 08:45:09 83.16.*.*
    A ja się pytam: gdzie są maseczki? Dlaczego Straż Miejska lub Policja nie interweniuje? Przykład idzie z góry....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
  • Emo 2021-12-16 08:44:35 31.60.*.*
    Uważam, że w miastach jest za dużo sklepów z alkoholami a nie ma dobrych osiedlowych sklepów spożywczych
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
  • Janusz Nosacz I 2021-12-16 08:44:20 188.47.*.*
    Ona wygląda jakby przynajmniej miesiąc balowała
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • lll 2021-12-16 08:39:37 83.15.*.*
    Radna niech przestanie głupoty wygadywać i to jeszcze na kacu....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl