Za uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego terenu nad jeziorem Łańskim głosowało 8 z 13 obecnych radnych. Przeciwko była 4, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Na tę decyzję deweloper czekał od długiego czasu.
- Pięć lat czekania, dużo pracy, transparentna procedura, dzisiaj możemy pójść dalej, realizować przedsięwzięcie o którym mówiliśmy już dawno - wyjaśniał Rafał Szczepański, wiceprezes zarządu BBI Development oraz prezes spółki celowej Rybaki-Łańsk.
Szczepański podkreślił także, że budowa hotelu i osiedla domków letniskowych, to duża szansa dla podolsztyńskiej gminy. Modernizacja infrastruktury, możliwość doprowadzenia fotowoltaiki do najbliższych terenom inwestycji domów w Rybakach, remont dróg gminnych czy inwestowanie w infrastrukturę kanalizacyjną to tylko kilka wymienianych przez wiceprezesa zarządu BBI Development. Podkreśla jednocześnie, że na inwestycji nie straci przyroda.
- Pomimo zarzutów, jakie się pojawiały, nasza inwestycja będzie najbardziej ekologicznym hotelem w Polsce. Dołożymy do tego wszelkich starań. W miejscu, w którym będziemy budować - przez lata był PGR, nie jest to więc teren "dziewiczy". Zasługuje jednak na pewien szacunek i my to zapewnimy - uspokajał Szczepański.
Według przedstawiciela dewelopera turyści "z Polski i ze świata" odwiedzać będą region nie po to, by dewastować przyrodę, ale by z nią obcować. Hotel ma być także "dobry dla mieszkańców" - to ok. 100 nowych miejsc pracy oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. - Tu będzie się działo dobrze - dodał prezes spółki Rybaki-Łańsk.
Słowa Szczepańskiego o pozytywnym wpływie inwestycji na gminę (oraz cały region) potwierdził wójt Stawigudy, Michał Kontraktowicz.
- Podczas przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego myśleliśmy o tym, żeby w jak najlepszy sposób spożytkować te tereny. Jako wójt, myślę, by ten plan został przygotowany tak, by zapewnić rozwój turystyczny nie tylko gminy, ale i całego regionu.
Zapowiedź budowy hotelu spotkała się także, co wydaje się oczywiste, z głosami sprzeciwu. Kontraktowicz przyznał jednak, że krytyka została wzięta pod uwagę podczas przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego: - Były dwa wyłożenia, podczas nich wzięliśmy pod uwagę głosy krytyczne, mając na uwadze całość tej inwestycji, zwłaszcza jej wpływ na gminę i region. My oceniamy to jako pozytywny efekt i impuls do rozwoju.
Sprawę krytyków, których głosy przedłużały proces legislacyjny, skomentował dla nas także Szczepański.
- Oczywiście jest demokracja, każdy ma prawo do opinii - powiedział przedstawiciel dewelopera. - Nie mam za złe ludziom, którzy sformułowali przeciw nam jakieś nieprawdziwe zarzuty. Naszą pracą nie zawiedziemy tego zaufania, którym obdarzyła nas rada gminy Stawiguda.
Według prezesa spółki Rybaki-Łańsk "nieprawdziwe zarzuty" formułowane były przez osoby, dla których nowy hotel stanowiłby konkurencję: - Były osoby, które miały taką "sąsiedzką" motywację, po prostu nie chciały, żeby ten hotel się pojawił obok nich i używały argumentów często na wyrost. Były potem podejmowane przez osoby które nie do końca wiedziały, co my planujemy.
W opinii Szczepańskiego przeciwnicy powinni zostać podzieleni na dwie grupy: konkurentów, oraz tych, którzy wykazują troskę o środowisko.
- Za to nie mogę winić, często nie wiedzą jak na prawdę jest, wykazują tę troskę na wyrost. Jesteśmy bardzo transparentni, odpowiadamy na pytania, udzielaliśmy informacji, także przez media - wyjaśniał. - Przed nami jeszcze długotrwała procedura środowiskowa powinna uspokoić wszystkich tych, którym przyroda leży na sercu.
Sesja rady gminy, na której przegłosowany został plan zagospodarowania przestrzennego, przyciągnęła sporą widownie
Kiedy rozpocznie się budowa?
- Przed nami jeszcze wojewoda i inne formalności, pozwolenie, naprawdę drobiazgowa decyzja środowiskowa, tu nie można niczego zrobić "samowolnie" - tłumaczy Szczepański. - Chcielibyśmy, by to zrobić jak najszybciej, ale te procedury zajmą jeszcze jakiś rok, półtora. Wtedy będzie można ruszyć z budową.
Historia projektu sięga 2018 roku. Wtedy właściciel gruntów nad jeziorem Łańskim, Archidiecezja Warmińska, podpisał umowę z warszawską spółką zależną BBI Development Reality 4 Management umowę spółki komandytowej. W ten sposób powstała spółka Projekt Rybaki-Łańsk, w której 51 proc. udziałów posiada archidiecezja, a wnoszący wkład finansowy wspólnik - 49 proc.
Podczas sesji obecni byli przedstawiciele władz gminy Stawiguda
Działka, jaką Archidiecezja Warmińska przekazała pod budowę miała łączną powierzchnię 15,5 ha oraz wartość wynoszącą ok. 17 mln złotych. Aby spółka mogła rozpocząć działanie, potrzebna była zgoda Watykanu na wniesienie majątku o wartości powyżej 1 mln euro (ok. 4,3 mln zł). Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Stolicę Apostolską spółka przeszła do negocjacji z gminą Stawiguda.
W 2022 roku poznaliśmy więcej szczegółów, dotyczących kompleksu, za projekt którego odpowiedzialni są projektanci z Juvenes-Projekt. Według zamierzeń ma to być średniej wielkości obiekt wraz z zespołem domków wypoczynkowych, salą konferencyjną, strefą prozdrowotną i spa. Ma zająć ok. 10 proc. z przeznaczonej spółce przez archidiecezję działki i pomieścić maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach. Hotel nie zostanie ogrodzony - każdy z mieszkańców, chcący korzystać z okolicznej przyrody, będzie miał do niej dostęp.
Opracowana przez projektantów wizualizacja hotelu (Źródło - Projekt Rybaki-Łańsk)
Zyski z realizacji przedsięwzięcia zostaną przeznaczone m.in. na wspomaganie działalności charytatywnej i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej.
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz