Projekt uchwały radnych PiS w sprawie przyjęcia stanowiska sejmiku w obronie dobrego imienia Jana Pawła II to odpowiedź na reportaż "Franciszkańska 3", który został opublikowany na początku marca na antenie TVN24. Autor reportażu, Marcin Gutowski dotarł do archiwów, rozmawiał z ofiarami księży pedofilów, których przestępstwa miał ukrywać ówczesny biskup krakowski, Karol Wojtyła.
Radni wojewódzcy PiS uznają, że materiał Gutowskiego jest "drugim zamachem na papieża". W proponowanym przez nich stanowisku sejmik miałby sprzeciwić się "haniebnej nagonce opartej w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak".
- To metoda znana od 17 września 1939 roku - podsumował reportaż "Franciszkańska 3" radny Henryk Żuchowski. - Jeśli mamy trochę wiary w sobie, powinniśmy głosować za tym stanowiskiem.
Z proponowaną treścią stanowiska nie zgadzali się radni rządzącej koalicji PO i PSL. Przedstawili własną wersję, sprzeciwiającą się wykorzystywaniu postaci Jana Pawła II do walki politycznej.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża stanowczy protest przeciwko wykorzystywaniu postaci i autorytetu Świętego Jana Pawła II do bieżącej walki politycznej. Słowa i czyny św. Jana Pawła II wyrażały i wzbudzały patriotyzm, wspierając Polki i Polaków w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości.
Jeden z najwybitniejszych Polaków w historii jest wielkim autorytetem dla wszystkich narodów świata. Jego nauczanie wciąż ma wpływ na miliony osób na świecie. Był zwolennikiem integracji europejskiej, jednoznacznie wskazując, że nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie on wspólnotą ducha. Niósł świadectwo postawy chrześcijańskiej i dobroci.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża szacunek dla świętego Jana Pawła II, jego dzieła i pracy na rzecz Polski, Europy i świata, a także szczególnej wrażliwości na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydowanie sprzeciwia się używaniu tego wielkiego dziedzictwa jako narzędzia do osiągania partykularnych korzyści politycznych
- czytamy w stanowisku.
Za przyjęciem stanowiska sejmiku zagłosowało 17 przedstawicieli koalicji PO i PSL, radni PiS wstrzymali się od głosu.
Komentarze (39)
Dodaj swój komentarz