Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2016-07-15 10:11

Iwona Starczewska

Radny proponuje stworzenie muzeum umarłych pomników w Olsztynie

Radny proponuje stworzenie muzeum umarłych pomników w Olsztynie
Popiersie gen. Czerniachowskiego to pierwszy zdemontowany pomnik, który ma trafić do skansenu IPN-u
Fot. UM Pieniężno

Radny Krzysztof Kacprzycki nie ukrywa swojego oburzenia w związku z pojawiającymi się informacjami o prawdopodobnym przeniesieniu olsztyńskich ''szubienic'' do specjalnego skansenu zgodnie z wolą IPN-u. Kacprzycki nazywa to ''chorym'' pomysłem i pyta, kto odda miastu pieniądze wydane w 2010 roku na remont monumentu. Jednocześnie proponuje utworzenie takiego skansenu czy muzeum w Olsztynie na przekór ''dobrej zmianie''.  

reklama

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej  autorstwa Ksawerego Dunikowskiego zwany potocznie ''szubienicami'' znalazł się na liście sowieckich pomników, których przeniesienie do specjalnego skansenu - w Bornem-Sulinowie (woj. zachodniopomorskie) - proponuje polskim gminom Instytut Pamięci Narodowej zgodnie z wchodzącą w życie we wrześniu ustawą dekomunizacyjną.

Decyzja o ewentualnym przeniesieniu pomnika będzie należała do samorządu. Jeśli Olsztyn podobnie jak Pieniężno, które usunęło popiersie gen. Czerniachowskiego, zdecyduje się na usunięcie pomnika, IPN będzie partycypować w kosztach tego przedsięwzięcia. Za demontaż pomnika odpowiadałby samorząd, IPN miałby z kolei sfinansować transport obiektu do skansenu, a także zapewnić opiekę nad nimi.

Na te doniesienia odpowiedział olsztyński radny SLD Krzysztof Kacprzycki, który przygotował interpelację w tej sprawie.

- Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, projektu bezapelacyjnie postaci nietuzinkowej - Xawerego Dunikowskiego, zbudowany jest z elementów pomnika bitwy pod Tannenbergiem. Dziś dla mieszkańców Olsztyna pomnik jest świadectwem i przyczyną dyskusji, poznawania osoby artysty i meandrów jego życia - w tym przebywania w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz! Ten pomnik to również świadectwo historii bitwy pod Tannenbergiem. Zauważam coś, czego albo piewcy Dobrej Zmiany nie przewidzieli, albo działają „po omacku” i zaślepieni ideową pustką? Niszczenie historii miasta, regionu przynosi skutek wręcz odwrotny. Wcześniej mało kto wiedział kto jest dawcą nazwy dla ulicy – teraz coraz rzadziej nazwy są anonimowe, ludzie starają się dociec do prawdy, a ta nie jest na kartach fałszowanej historii tylko ogólnodostępna w źródłach historycznych – twierdzi Kacprzycki.

Radny twierdzi również, że przenoszenie monumentu, który w 2010 roku był odnawiany za gminne pieniądze i stanowi część planu zagospodarowania placu Dunikowskiego – to absurd.

- Zwracam się do prezydenta z prośbą o przedstawienie wyliczeń, kosztów zakłamywania nazw ulic, dewastowania monumentów. Nie można dłużej czekać z zadawaniem pytań, trzeba oszacować koszt i wystąpić z zapytaniem do organów władzy państwowej z czego sfinansują skutki wprowadzania szkodliwych przepisów. To działanie jest konieczne w mojej ocenie celem ustrzeżenia się przed coraz to częstszymi zapowiedziami dochodzenia odszkodowań – dodaje Kacprzycki.

Radny SLD ma również pomysł, by w Olsztynie – w okolicach Muzeum Nowoczesności – stworzyć ''muzeum umarłych pomników''.

- Może warto stanąć w szranki i pozyskać w zasoby miejskie rzeźby, obeliski i inne łupy „dobrej zmiany” i zaproponować powołanie ''muzeum umarłych pomników'' w Olsztynie. Jako propozycję warto rozważyć okolicę na przykład Muzeum Nowoczesności, zaadaptować na ten cel - pozyskując zewnętrzne granty - Koszary Dragonów, bądź obiekty będące w zasobach PKP – dodaje radny w swojej interpelacji.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • narodowy 2016-07-16 18:00:56 46.113.*.*
    co do kosztów zakłamywania - pytanie do komucha Kacprzyckiego o koszty lat 45-90, i spustoszenie intelektualne i moralne kraju, wynikłe z władzy komuszych parobków na bagnetach zbrodniczej Armii Czerwonej? Skutki widoczne do dziś. Złamany kręgosłup moralny Polaków i zeszmacenie się milionów to skutki dyktatury proletariatu i jej zatrute owoce SLD, PSL, PO, PIS.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
  • july04 2016-07-16 11:09:30 88.156.*.*
    Jestem lewakiem, ale pomysł radnego uważam za chory. Generalnie nie lubię pomników, szczególnie tych w polskim wydaniu, które gloryfikują jednostki albo bliżej nieokreślone masy. Różne narody stawiają sobie różne pomniki- w Polsce mamy św. opatrzności bożej, w Australii postawiono na coś innego i jest opera w Sydney. W Waszyngtonie jest ściana z nazwiskami poległych i zaginionych u Nas krzyże- skąd pewność, że każdy "niezłomny" był katolikiem? Rosjanie mają już jeden pomnik w Olsztynie- cmentarz wojskowy. Jak si chodzi pomiędzy tymi grobami i widzi tych poległych dzieciaków- po 17/19 lat- to cała ta wojna o pomniki wydaje mi się całkowicie głupia. PS- Szubienice są okropne- to żaden pomnik- nie ma ani walorów artystycznych, ani żadnego przesłania.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Tomas 2016-07-15 11:37:03 95.160.*.*
    Broni swoich. Po wojnie pewnie strzelałby do Niezłomnych, typowy czerwony. Nie przeszkadza mu to że historia była przez jego ziomków zakłamywana po wojnie. Hipokryta.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4

www.autoczescionline24.pl