W Polsce funkcjonuje prawie 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego. Zespół badawczy krakowskich naukowców przeanalizował ich sposób gospodarowania pieniędzmi, pracując na danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe. W ocenie finansowej brano pod uwagę siedem wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń, relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
W województwie warmińsko-mazurskim, w kategorii powiat ziemski, wśród 19 powiatów najlepiej wypadł powiat olsztyński, który uplasował się na pierwszym miejscu. Natomiast w skali kraju zajął 27. miejsce. Uwzględniono tu 314 powiatów. W pierwszej setce znalazły się jeszcze dwa powiaty z regionu: elbląski - 83. miejsce i działdowski - 100. miejsce.
W kategorii miast na prawach powiatu uwzględniono 66 samorządów. Olsztyn znalazł się na 21. lokacie, a Elbląg na 46.
Nasz region dobrze też wypada w kategorii gmin wiejskich. Najwyższym miejscem może pochwalić się Stawiguda, która zajęła 2. miejsce w grupie 1546 gmin. W pierwszej setce znalazło się także Jonkowo – 13. pozycja oraz Dywity – 90. lokata.
Wśród 628 gmin miejsko-wiejskich na 46 pozycji znalazł się Biskupiec, a na 53. – Barczewo.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz