We wrześniu 2013 roku na terenie Nadleśnictwa Strzałowo specjalista do spraw ochrony odnalazł bardzo rzadkiego grzyba, który po konsultacjach ze znanymi w kraju mykologami, okazał się miękuszem szafranowym. Co ciekawe, do 2015 roku grzyba tego stwierdzono tylko w trzech miejscach w kraju.
Stanowisko tego gatunku w Nadleśnictwie Strzałowo zlokalizowane jest na bardzo starym pniaku po ściętym dębie. W chwili obecnej pniak jest już bardzo mocno posunięty w rozkładzie i prawdopodobnie za kilka lat stanowisko to przestanie funkcjonować.
W tym roku w trakcie kontroli stanowiska tego grzyba stwierdzono na tym samym pniaku obecność 3 owocników. Jeden z nich był cały, drugi w całości odcięty nożem od podłoża, a od trzeciego owocnika odcięto tylko fragment. Nie wiadomo kto mógł tego dokonać. Leśnicy twierdza, że mogło to być działanie pasjonata-kolekcjonera, których w naszych lasach nie brakuje.
Aby jednak zachować nietuzinkowego grzyba, leśnicy wpadli na pomysł eksperymentalnego działania, które może pomóc zwiększyć liczebność gatunku.
Nadleśnictwo Strzałowo w uzgodnieniu z wydziałem ochrony lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wyrażenie zgody na pobranie niewielkich fragmentów drewna z grzybnią miękusza szafranowego i zainfekowanie nią martwych pni i kłód dębowych występujących na terenie Nadleśnictwa Strzałowo.
Wielkość pobranych do zainfekowania fragmentów rozkładającego się drewna, w których występuje grzybnia miękusza szafranowego będzie minimalna, a więc nie będzie to miało negatywnego wpływu na całego osobnika grzyba jakim jest jego grzybnia wraz z owocnikami.
Eksperyment ruszy tuż po otrzymaniu zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz