Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2014-09-26 07:40

Iwona Starczewska

Ratują umierające jonkowskie jeziora. Potrzebują pomocy

Kiedyś powierzchnia jeziora Leśnego wynosiła prawie trzy hektary, dziś to zaledwie ''oczko'', które kona. Kiedyś można było tu łowić ryby, bawić się, kąpać - dziś jest zakaz. Degradacja jeziora Leśnego i Łomskiego w gminie Jonkowo postępuje. Oni zamierzają to zmienić i przystępują do pracy - prosząc jednocześnie o pomoc w udrażnianiu kanału łączącego jeziora Leśne i Łomskie. Masz wolny weekend? Pomóż!  

reklama

Stowarzyszenie Dakini przyjeżdżało do Pupek w gminie Jonkowo na warsztaty osobowościowe. Wtedy też członkinie odkryły konające jeziorko Leśne, a co za tym idzie Łomskie. Postanowiły, że przywrócą je do życia. Postawiły na współpracę ze znakomitym specjalistą Michałem Łopatą pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Łopata od 2010 roku jest aktywnie zaangażowany w sprawę powstrzymania degradacji jezior w gminie Jonkowo. To właśnie Łopata dał Stowarzyszeniu nadzieję. Jak stwierdził - jeziora umierają, jednak jest dla nich szansa i można je ratować.

W walce o ratowanie jonkowskich jezior może pomóc każdy z nas - i to już w najbliższą sobotę 27 września.

- Będziemy wspólnie udrażniać kanałek, łączący jeziora: Leśne i Łomskie. Dzięki temu możemy powstrzymać degradację jeziora. Akcję poprowadzi dr inż. Michał Łopata. Potrzebujemy rąk do pracy i sprzętu w postaci łopat, wiader, taczek – informuje nas Monika Jóźwiak, Koordynatorka projektu „Bądź kroplą!”.

Zapytaliśmy Monikę Jóźwiak o szczegóły projektu i prognozy na odratowanie jezior.

 

Na jakim etapie jest dziś walka o jeziorka w Jonkowie?

- Kolejnym etapem naszych działań był zrealizowany w tym roku projekt „Bądź kroplą! Działaj lokalnie dla ludzi i przyrody”, współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Przeprowadzone zostały różnorodne działania edukacyjno-ekologiczne m.in.: warsztaty dla mieszkańców, w tym dla nauczycieli, dzieci oraz młodzieży, związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną jezior. Celem było m.in. zapoznanie mieszkańców z sytuacją jezior, zachęcenie do aktywnego udziału w ich ochronie. To, co jeszcze planujemy w tym roku to wzmocnienie brzegów kanałku faszyną, zadarnienie skarp, żeby nasza praca była skuteczna i nie trzeba było jej powtarzać. Jest to niezbędne, żeby zapewnić dopływ wody do jeziora Leśnego. To jest realny plan na dziś. Są na to środki z nagrody od Fundacji Yves Rocher, którą dostałam za działania na rzecz powstrzymania degradacji jezior. Zaleceniem naukowców z UWM jest rekultywacja jeziora Łomskiego, bo to z niego do Leśnego dopływa zanieczyszczona woda. To kosztowne działanie. Mniej kosztownym jest wybudowanie mini oczyszczalni korytowej na kanałku łączącym jeziora. Mamy projekt tej oczyszczalni. Najmniej kosztownym działaniem jest udrożnienie kanałku i wzmocnienie jego brzegów faszyną. To minimum, żeby pomóc Leśnemu. Istnienie jeziorka Leśnego zależy w ogóle od tego czy dopływa do niego woda z Łomskiego – zanieczyszczona, czy nie, ale bez niej jeziorko
zanika. Co widać już bardzo wyraźnie przez ostatnie 2-3 lata.

Czego oprócz rąk do pracy potrzeba Państwu, by projekt zakończył się sukcesem?

- Potrzebujemy chyba zmiany świadomości, że przyroda jest wartością, zależymy od niej i jeśli znika leśny zbiornik – to strata w szerszej perspektywie jest dla wszystkich, bo ten ekosystem wpływa na przykład na lokalny mikroklimat. Zależności jest wiele. Na Warmii i Mazurach takie ekosystemy znikają w zastraszającym tempie. Oprócz tego, ze znikają związane z nimi gatunki roślin i zwierząt (np. wokół jez. Leśnego stwierdzono 8 gatunków nietoperzy, rzadkiego w Europie pająka – bagnika itd.) to wpływa to na np. na osuszanie terenów.

 

Zapraszamy do wspólnej pracy przy ratowaniu jeziorka. Start 27 września o godzinie 10.00 przy mostku na drodze leśnej łączącej Pupki i Łomy.

 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl