Pierwszym problemem, który już od kilkunastu miesięcy "pali" umysły oraz portfele Polaków, jest inflacja. Początek 2023 roku nie jest w tej materii optymistyczny. Utrzymujący się na poziomie 17-18% wzrost cen "podskoczy" w pierwszych miesiącach. Przewidywany przez specjalistów NBP "szczyt" inflacji ma wynosić niewiele ponad 20%. Ostatecznie w II kwartale inflacja zacznie spadać. Do normy wróci jednak dopiero na początku 2024 roku.
O wiele lepiej z inflacją radzić sobie będzie reszta świata. Według analityków pod koniec 2023 roku w strefie euro oraz Stanach Zjednoczonych ma ona spaść do poziomu 3%. Przyczyni się to do wzmocnienia polskiej waluty. Według prognozy specjalistów serwisu Cinkciarz pod koniec 2023 roku cena dolara może spaść poniżej 4 zł. Innym czynnikiem, który pozytywnie wpłynie na siłę złotego, będzie zakończenie toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie.
Rok 2023 upłynie także pod znakiem spowolnienia światowej gospodarki. Według makroekonomistów z banku UniCredit światowy wzrost PKB spadnie do 2%. Gospodarka Stanów Zjednoczonych oscylować będzie w okolicy 0%. Niektóre kraje, takie jak Wielką Brytanię, czeka recesja. Najbardziej uderzy ona w Rosję, która może się spodziewać wzrostu PKB na poziomie -5%.
W rozpoczynającym się roku dojdzie także do dużych politycznych przetasowań. Najbliższe Polakom będą oczywiście wybory parlamentarne, które - według trendów z 2022 roku - wygrać może opozycja. Zmiana nastanie także w Turcji, gdzie z władzą pożegnać może się rządzący od 2014 roku Recep Erdogan, który według sondaży przegrywa ze wszystkimi kontrkandydatami. Wybory prezydenckie odbędą się także w Czechach, gdzie w sondażach cały czas traci były premier, Andrzej Babis. Największą szansę na prezydenturę mają obecnie były generał - Petr Pavel, oraz wspierana przez rządzącą partię Danuse Nerudova.
Choć przewidywanie przyszłości nie zdaje się na wiele, niektórzy lubią się w to bawić. Za prognozy zabrał się Saxo Bank. Spoglądając na nieoczekiwane wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu miesięcy, takich jak wyjście Wielkiej Brytanii z UE czy wojna na Ukrainie, specjaliści opisali kilka sytuacji, które mogą się wydarzyć w 2023 r. Najważniejsze z nich to ustanowienie sił zbrojnych UE, pierwszy kraj zakazuje mięsa od 2030 r., a w życie wejść miałby zakaz rajów podatkowych.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz