Dokładna ostatnia stopa bezrobocia zarejestrowana przez Urząd Statystyczny w Olsztynie pokazuje, że 22,5% osób aktywnych zawodowo w województwie pozostaje bez pracy, co oznacza, że województwo warmińsko-mazurskie prezentuje najwyższym poziom bezrobocia w kraju. Przypomnijmy, że średnia stopa bezrobocia w Polsce wynosi aktualnie 14,2%. Olsztyn na tle całego województwa wygląda dobrze, jeśli chodzi o aspekt rynku pracy, a także możliwości gospodarczych. Aktualna stopa bezrobocia wg Wojewódzkiego Urzędy Pracy w Olsztynie kształtuje się pomiędzy 6,8% – 7,1%. Wahanie stopy bezrobocia w Olsztynie uwarunkowane jest bardzo dużym współczynnikiem pracy dorywczej, a także sezonowej, co z miesiąca na miesiąc zmienia notowania. Można jednak przyjąć, że średnia stopa bezrobocia w mieście kształtuje się na poziomie 7%, co stanowi bardzo dobry rezultat nawet na tle całego kraju.
Olsztyn jest głównym ośrodkiem gospodarczym oraz edukacyjnym i kulturowym tej części kraju, dzięki czemu przyciąga wielu mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego do osiedlenia się w mieście, które na tle województwa wypada bardziej prestiżowo. Olsztyn już po II wojnie światowej, a więc ponad 68 lat temu stał się ośrodkiem administracyjnym Warmii i Mazur. Natomiast już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, miasto docenili zagraniczni przedsiębiorcy, a w tym producenci ogumienia i w Olsztynie otworzono pierwsze w tym rejonie Polski Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych. Sytuacja ta nie zmieniła się do dziś i w mieście działa fabryka opon firmy Michelin Polska – dawny Stomil Olsztyn SA. Warto podkreślić, że obecnie Olsztyńska fabryka jest jednym z największych zakładów Grupy Michelin na świecie i największą fabryką opon w Polsce, która zatrudnia ponad 4 tys. osób. Oczywiście obok przemysłu oponiarskiego rozwinął się także przemysł drzewny i meblarski, którego przedstawicielami są w Olsztynie m.in. Mazur Comfort, Mebelplast, Mazurskie Meble Trading Sp. z o.o. Szacuje się, że te branże zatrudniają łącznie ok 20 tys. osób z Olsztyna oraz najbliższych okolic. Warto wspomnieć o tym, że równie dobrze rozwinął się przemysł spożywczy i funkcjonuje tu Grupa Indykpol oraz Grupa Polmlek, które zatrudniają łącznie ponad 10 tysięcy osób, a wyroby tych firm widać w sklepach oraz na stołach konsumentów w całym kraju.
Aktualna sytuacja na rynku pracy w warmińsko-mazurskim poza miastem Olsztyn, nie napawa optymizmem. Na horyzoncie trzeciego kwartału 2013 roku mają pojawić się unijne pieniądze, a wraz z nimi pojawić się może światełko nadziei, że budżet województwa zostanie zasilony, a włodarze poszczególnych miast uruchomią niefunkcjonujące do tej pory przedsiębiorstwa należące do Urzędu Miasta. Unijne dotacje to także szansa dla osób przedsiębiorczych, które mają możliwość otworzenia innowacyjnych przedsiębiorstwa i stworzenia nowych miejsc pracy dla pozostałych mieszkańców miasta. Z brakiem pracy borykają się niestety również młodzi, dobrze wykształceni ludzie – absolwenci uczelni wyższych.
Sprawdź aktualne oferty pracy w Olsztynie
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz