Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku stanowi odpowiedź na wyzwania związane z przyjęciem przez Unię Europejską oraz Polskę ambitnych celów w zakresie infrastruktury kolejowej i zapewnienia dzięki niej zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
KPK określa zadania inwestycyjne obejmujące infrastrukturę kolejową zarządzaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Program zakłada maksymalne wykorzystanie środków UE na sfinansowanie projektów w ramach: Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF), Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 oraz Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Oprócz środków unijnych, na sfinansowanie programu zostaną przeznaczone także środki własne PKP PLK SA oraz publiczne środki krajowe.
- Dyskutując o dostępności komunikacyjnej regionu nie możemy mówić tylko o infrastrukturze drogowej, ale musimy pamiętać także o kolei i dostępie do sieci internetowych – mówi Jacek Protas. – Tak jak zapowiadaliśmy Unia Europejska w nowej perspektywie stawia mocno na kolej. Widać to także w planach rządowych dla naszego regionu. W najbliższych latach kilka szlaków kolejowych w naszym województwie czeka gruntowny remont.
Wśród warmińsko-mazurskich szlaków kolejowych, które jako pierwsze zostaną wyremontowane znajdują się odcinki Działdowo-Nidzica-Olsztyn oraz Szczytno-Pisz-Ełk (program Polska Wschodnia), Olsztyn-Braniewo (RPO 2014-2020), Jabłonowo-Iława-Olsztyn-Korsze (inwestycja własna budżetu państwa).
Projekt kolejowy wciąż jest w fazie konsultacji. Jego ostateczny kształt poznamy w połowie sierpnia.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz