Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2023-11-30 20:00
Ostatnia aktualizacja 2023-12-05 11:28

Mateusz Sikorski

Rozmowa o wpływie mikroplastików na organizmy zwierzęce i ludzkie z dr Karolem Mierzejewskim [WIDEO]

Gościem w studiu Olsztyn.com.pl był doktor Karol Mierzejewski, pracownik katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przedmiotem badań doktora jest wpływ mikroplastiku, czyli cząsteczek tworzyw sztucznych często niewidocznych gołym okiem, na organizmy zwierzęce. 

reklama

Mikroplastki to - jak mówi dr Mierzejewski - cząsteczki plastiku o wielkości poniżej 5 mm. Nie wszystkie z nich da się dostrzec gołym okiem - niektóre kwalifikują się już jako "nanoplastik", czyli cząsteczki o wielkości rzędu nanometrów, do obserwacji których potrzebny jest mikroskop. Do mikroplastików zaliczyć możemy zarówno brokat, jak i niewielkie cząstki plastikowych opakowań, które w wyniku złego przechowywania lub obróbki termicznej przenikają do jedzenia. 

Dr Mierzejewski zajmuje się badaniem wpływu mikroplastiku PET (tworzywa, z którego zrobione są np. butelki) na organizmy zwierzęce. Swoje badania prowadzi na modelu świni domowej, bardzo dobrze odzwierciedlającego ludzki organizm. Badania prowadzone są na młodych organizmach, bo to właśnie młode i dzieci są najbardziej narażone na działanie mikroplastiku. 

Choć do końca badań pozostało jeszcze kilka miesięcy, już teraz doktor Mierzejewski mógł przedstawić kilka wniosków z poprzednich etapów. Jednym z nich był ten dotyczący wpływu mikroplastików na choroby cywilizacyjne, takie jak rozwój nowotworów czy cukrzyca. 

O tym, jak wyglądają badania, gdzie można znaleźć mikroplastiki i jaki jeszcze mają wpływ na zwierzęta, można posłuchać w materiale wideo.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl