Dziś jest: 15.01.2025
Imieniny: Arnolda, Izydora, Pawła
Data dodania: 2012-07-27 08:11
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 09:34

Iwona Starczewska

Ruszył mały ruch graniczny. W Olsztynie punkt wizowy

Zwiększenie ruchu turystycznego i ożywienie gospodarki - to największe nadzieje związane z małym ruchem granicznym, który obowiązuje od dziś 27 lipca. Ułatwienia będą dotyczyły części powiatów z Warmii, Mazur i Pomorza oraz Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

reklama

- Rzeczywiście z nadzieją przyjmujemy ten fakt i serdecznie witamy naszych sąsiadów ze Wschodu na Warmii i Mazurach - mówi Jarosław Słoma, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Widzimy wiele korzyści z ożywienia kontaktów z mieszkańcami Obwodu Kaliningradzkiego, choć zdajemy sobie sprawę, że to nie jest recepta na wszystkie bolączki regionu. Staraliśmy się przecież, aby ruch bezwizowy objął całe nasze województwo. Zakładam, że w przyszłości tak będzie. Sukces uruchomienia małego ruchu granicznego zależeć będzie jednak w praktyce od drożności naszych granic. 

W województwie warmińsko-mazurskim nowe uregulowania obejmą następujące powiaty i miasta na prawach powiatu: miasto Elbląg, elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, miasto Olsztyn, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.

Polsko-rosyjska umowa o małym ruchu umożliwi mieszkańcom strefy przygranicznej łatwiejsze przekraczanie granicy. Wizy zostaną zastąpione zezwoleniami wydawanymi w konsulatach, co ułatwi życie wielu mieszańcom strefy przygranicznej i znacząco zmniejszy koszty. Będą obowiązywać specjalne wkładki do paszportów, poświadczające, że podróżny ma prawo poruszać się bez wizy. Podróżny jednak od co najmniej 3 lat musi mieć stałe zameldowanie w strefie ruchu bezwizowego, a także uzasadnić celowość takiego przejazdu: ze względów społecznych, kulturowych, rodzinnych czy w uzasadnionych przypadkach ekonomicznych. W umowie o małym ruchu przygranicznym nie ma zapisów o celach zarobkowych.

Od wczoraj przy ul. Dąbrowszczaków 18 w Olsztynie działa punkt wizowy, zorganizowany przez rosyjskie MSZ. Punkt jest prowadzony przez firmę komercyjną, dlatego uzyskanie pozwolenia w Olsztynie będzie obciążone dodatkową opłatą. Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia w Olsztynie kosztować będzie 30 euro. Na uzyskanie dokumentu będzie się czekać nawet do dwóch miesięcy. Zezwolenie będzie miało okres ważności.

Wjazd i pobyt w strefie przygranicznej państwa drugiej strony może trwać każdorazowo nie dłużej niż 30 dni od dnia przekroczenia granicy.

Jednak nie więcej niż 90 dni łącznie w okresie każdych 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

Źródło: inf.Urząd Marszałkowski/własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • serek 2015-12-04 11:15:55 164.126.*.*
    Jak zwykle mądre prawo po polsku. Co z ludźmi którzy tu mieszkają w wynajętych mieszkaniach latami? Są zameldowania tymczasowo. Inaczej się nie da.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • w 2012-10-25 15:06:18 88.156.*.*
    przyjedzie do nas KAŁMANAWARDZE ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl