Od 20 do 23 maja na olsztyńskim zamku, którym z ramienia kapituły przed wiekami administrował Mikołaj Kopernik, przewidziana jest bezprecedensowa wystawa archiwaliów kopernikowskich z bogatych zasobów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Ale to nie jedyny argument, by w ten wyjątkowy weekend zaplanować wizytę w Olsztynie. Atrakcji jest naprawdę wiele i to dla każdego - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Na dni 20-23 maja organizatorzy zaplanowali również bezpośrednią relację z pogrzebu Kopernika na telebimie zlokalizowanym na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, dwie otwarte noce w muzeum (21/22 i 22/23 maja) z malowniczymi iluminacjami gotyckich murów oraz warmiński wehikuł czasu, który dzięki inscenizacji historycznej z udziałem kilkudziesięciu aktorów cofnie olsztyński zamek do czasów Mikołaja Kopernika. Atrakcyjnie zapowiada się także premiera lalkowej miniatury teatralnej „Mikołaj Kropielnik”, w formie ulicznego teatrzyku poliszynela.
''Dni kopernikowskie'' to także doskonała okazja dla miłośników polskiego rycerstwa by zobaczyć prawdziwy średniowieczny obóz rycerski na terenie olsztyńskiego zamku. W jego skład wejdą repliki historycznych namiotów rycerskich z bogatym wyposażeniem obozowym. Ze względu na specyfikę miejsca prezentacji pojawią się 3-4 namioty różnej konstrukcji i wielkości. Obok nich rozstawione zostaną średniowieczne kuchnie polowe - paleniska, umożliwiające prezentacje sporządzania posiłków. Poza tym w obrębie obozu zlokalizowane zostaną stojaki z uzbrojeniem i wyposażeniem bojowym, meble obozowe, dekoracje chorągwiami itp.
Oprócz tego będzie okazja obejrzeć rekonstrukcje średniowiecznych dział - bombardy różnej konstrukcji i różnego kalibru, jak i broń ręczną - hakownice. Pojawi się także grupa strzelecka, czyli łucznicy wyposażeni w repliki średniowiecznych łuków tzw. angielskich, używanych myśliwsko i bojowo na tym terenie.
W ramach ''dni kopernikowskich'' wystąpi także grupa taneczna i kuglarska. W skład pierwszej wejdą rycerze i damy dworu prezentujący zestaw stylizowanych tańców historycznych w strojach wizytowych i paradnych z epoki. Druga jest nawiązującym do średniowiecznych wędrownych grup wagantów zespołem prezentującym spektakle z użyciem płonącego wyposażenia żonglerskiego.
Zobacz szczegółowy program na czwartek, piątek, sobotę i niedzielę!
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz