Olsztyńska chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II zawiązana została w parafii św. Józefa.
- Chcemy dawać świadectwo życiem, a więc wychodzić z domów, z przestrzeni prywatnego komfortu. Bóg nie powołał nas do życia, byśmy się lękali - mówi rycerz zakonu, Bogusław Tomaszewski. - Dostrzegam wiele niebezpieczeństw, które zagrażają naszej wierze, wierze naszych rodzin, więzom łączącym małżonków. Jako mężczyźni musimy stawić temu czoło, bronić wartości chrześcijańskich, jedności rodzin.
Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II powstał w 2011 roku jako "wotum wdzięczności za wyniesienie do chwały błogosławionych Wielkiego Papieża Jana Pawła II". Na stronie stowarzyszenia czytamy, że podstawowymi zadaniami jego członków jest dążenie do świętości własnej, obrona wartości chrześcijańskich oraz promowanie duchowości.
W ceremonii przyjęcia do zakonu uczestniczył jego generał - posiadający największą władzę w instytucji - Krzysztof Wąsowski.
- Stwierdził, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które jeszcze zna z relacji osobistej św. Jana Pawła II. Mocno podkreślał, że nie możemy pozwolić na to, żeby to co głosił i pozostawił w spadku jako Polak, papież i święty, zginęło - mówił rycerz Mariusz Sapiela.
Najważniejszym z ważnych - szefem zakonu - jest Generał. Jego zastępcą jest prowincjał Polski, czyli głównodowodzący w naszym kraju. Przy diecezjach utworzone zostają komandorie (gdzie władzę sprawują komandorzy), mające pod sobą chorągwie. Założyć je może sześciu parafian przy aprobacie proboszcza. Chorągiew taka przyjmuje patrona od parafii. w której została utworzona. Do tej pory najbliższą stolicy województwa chorągwią była ta z Lidzbarka Warmińskiego, utworzona przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.
Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II to jedna z wielu organizacji zrzeszających wierzących mężczyzn. Wśród nich są inne grupy "rycerskie", jak działający na całym świecie Rycerze Kolumba. Skojarzenia militarystyczne nie kończą się jednak na średniowiecznych wojakach - wśród zrzeszających katolickich mężczyzn organizacji znajdziemy Wojowników Maryi, Męskie Plutony Różańca, Przymierze Wojowników czy Żołnierze Chrystusa. Wydarzenia modlitewne również sięgają do historii wojskowości, jak prowadzone co roku od kilku lat Męskie Oblężenie Jasnej Góry. Panowie zastępują jednak miecze i działa... różańcem.
Komentarze (59)
Dodaj swój komentarz