- Wszystkie tematy są ważne, ale stawiałbym na partnerstwo ds. wody - powiedział starosta powiatu olsztyńskiego, Andrzej Abako. - Chodzi o to, abyśmy tutaj wspólnie podpisali porozumienie o współpracy, po to, żeby pozyskać środki europejskie. Musimy czekać na pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy. Bez środków, które Europa uruchomi, nie będziemy mogli realizować zadań. Liczę, że to nastąpi lada dzień i będziemy mogli jeszcze w tej kadencji z tego skorzystać – dodał.
Członkami Lokalnych Partnerstw ds. Wody mogą być wszelkie podmioty zaangażowane w gospodarkę wodną na terenie danego powiatu. Chodzi m.in. o samorządowców, rolników, przedstawicieli spółek wodnych czy organizacji pozarządowych. Preferowaną formą zawiązywania się LPW jest list intencyjny bądź wewnętrzny regulamin.
W naszym regionie postawiono na formułę z listem intencyjnym. Ekspertką w temacie LPW była Anna Fatyga z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
- Za nami szereg spotkań, konferencji, webinarów. Finalizujemy tę inicjatywę, czyli realnie tworzymy lokalne partnerstwa na terenie wszystkich powiatów w województwie. Na podstawie Państwa uwag powstanie ostateczny list intencyjny i następnie wyznaczymy termin jego podpisania – powiedziała.
Innym podjętym przez samorządowców tematem były Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Województwo warmińsko-mazurskie może pochwalić się sukcesami w korzystaniu z programu. W poprzednim roku powołano do życia dwie spółki: SIM KZN Północ z siedzibą w Olsztynie, oraz KZN Warmia i Mazury, mieszczący się w Olsztynku. W skład pierwszej wchodzi 17 gmin, a drugiej 19.
- Mamy miejsce w województwie na trzecią spółkę – powiedział wicewojewoda warmińsko-mazurski, Piotr Opaczewski - Jest jeszcze dużo gmin, które nie przystąpiły do spółek. W regionie elbląskim – Tolkmicko, Młynary. Zainteresowany jest Frombork. We wschodniej części województwa, chociażby Olecko. Jest jeszcze kilka samorządów, do których chcemy dotrzeć – zapowiedział.
Zadaniem SIM-ów jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Dedykowane są osobom i rodzinom, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, aby zakupić lokal.
Trzecim podjętym przez samorządowców tematem były tzw. klastry energii. Chodzi o wspólne działanie w zakresie dystrybucji, sprzedaży, wytwarzania, zużywania, magazynowania i agregacji energii.
- Interesują nas klastry energetyczne, ponieważ w Olsztynku pracujemy nad rozwiązaniem, dzięki któremu chcemy być niezależni energetycznie. Jesteśmy na bardzo początkowym etapie – przyznał Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka.
Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.
Na spotkaniu, poza Waraksą, obecni byli włodarze innych gmin powiatu olsztyńskiego m.in. Michał Kontraktowicz ze Stawigudy i Jan Kasprowicz z Gietrzwałdu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz