Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w 2022 roku. Celem przekopu jest poprawa dostępu do portu w Elblągu oraz zagwarantowanie Polsce swobodnego dostępu z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.
- Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki towarowe, odciążając od nich porty trójmiejskie, przyjmujące jednostki dalekomorskie. Rozwój portu w Elblągu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski. Kanał przez Mierzeję także znacząco poprawi atrakcyjność turystyczną miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym – tłumaczy Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Obecnie na terenie planowanej inwestycji zakończyły się prace związane z wylesianiem. Są już wszystkie niezbędne dokumenty oraz pozwolenia. Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.
W trakcie prac geologicznych natrafiono na niewielkie złoża bursztynu, co potwierdził w programie ''Rządowa Ława'' wnp.plTV - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
Zlecono dodatkowe prace, które mają pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, ile bursztynu i o jakiej wartości może znajdować się w rejonie przekopu.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz