Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2012-09-12 12:38

Iwona Starczewska

Śladami mniejszości żydowskiej w Olsztynie. Wystarczy się rozejrzeć

Na co dzień niewielu z nas zwraca uwagę na kamienice, domy, mury, które nas otaczają. Nie wnikamy w ich historię, nie sprawdzamy, komu służyły, czym były a szkoda. W Olsztynie jest wciąż wiele miejsc, które warte są uwagi ze względu na swoją historię.

reklama

Wszystkim przejezdnym, ale i mieszkańcom miasta proponujemy krótką wycieczkę śladami mniejszości żydowskiej w Olsztynie.

Jednym z obiektów, który pozostał do dziś jest żydowski dom przedpogrzebowy Bet Tahara przy ulicy Zyndrama z Maszkowic, który dziś jest nazywany Domem Mendelssohna - to właśnie ten wybitny architekt projektował obiekt. Wiele lat dom stał nieużywany, niszczał. Teraz trwa jego remont z unijną dotacją. Stowarzyszenie Borussia chce tu stworzyć Centrum Dialogu Międzykulturowego. Obok wciąż istnieje cmentarz żydowski, który przetrwał II wojnę światową.

Kolejnym śladem kultury żydowskiej w Olsztynie jest ulica Grunwaldzka. Przy niej znajdowała się od 1877 roku bardzo ważna dla społeczności synagoga. Uległa ona jednak zniszczeniu w czasie historycznej nocy kryształowej w 1938 roku, kiedy Niemcy niszczyli domy, sklepy i inne obiekty ważne dla społeczności żydowskiej. Dziś na gruzach synagogi przy ulicy Grunwaldzkiej stoi klub sportowy ''Budowlani''.

Synagoga przy ul. Grunwaldzkiej to nie jedyna, która istniała w Olsztynie. Pierwszą założono w 1835 roku na rogu ulicy Kołłątaja i Okopowej, gdzie dziś mamy sklepy odzieżowe.

Ważnym elementem śladu społeczności żydowskiej w Olsztynie jest również tartak rodziny Raphaelsohn, która należała do elity. Obiekt przy ul. Knosały był bardzo prężnie działającym przedsiębiorstwem. W 1929 roku rodzina sprzedała jednak tartak gazowni miejskiej. Wraz z dojściem Hitlera do władzy – rozpoczęły się represje na żydowskich rodzinach, w tym na rodzinie Raphaelsohnów. W 1938 rodzina wyjechała do Berlina. Stamtąd jednak hitlerowcy deportowali rodzinę do Auschwitz, gdzie czekała ich zagłada.

Dziś – tartak mieszczący się przy Knosały ma zostać przebudowany na Centrum Techniki i Rozwoju.



Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • doiekliwy 2012-09-14 15:25:38 178.182.*.*
    to jaka jest nazwa"Zyndrama z Maszkowic"czy 'Zyndrama z Myszkowic"???????? hej polonusy i historycy !!!!!!!!!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl