Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2015-04-07 15:36

Iwona Starczewska

Śledztwo w sprawie Remedium ponownie przedłużone

Śledztwo w sprawie olsztyńskiej spółki Remedium, która jest dłużna swoim klientom 37 mln złotych ponownie zostało przedłużone. Powód? Zebrany materiał jest zbyt obszerny, by przeprowadzić jego analizę w krótszym czasie.

reklama

Śledztwo w sprawie Remedium prowadzone jest 2 lata. Wcześniej wnioskowano o przedłużenie śledztwa do marca tego roku z powodu biegłych z Katedry Finansów i Bankowości Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy nie zdążyli sporządzić opinii na czas.

- Analiza zebranego w dotychczasowym postępowaniu materiału rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku i miała się zakończyć do września 2014 jednak w związku z nowymi dowodami, biegli wnioskowali o dodatkowy czas na dokończenie opinii. Biegli oceniają działalność spółki w zakresie finansów, bankowości, przepływów pieniężnych, przedsięwzięć inwestycyjnych i rachunkowości – informował wtedy Zbigniew Czerwiński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Teraz śledztwo przedłużono do czerwca tego roku.

Przypomnijmy, Remedium działało na olsztyńskim rynku od 2007 roku. Oferowało pośrednictwo w zakresie kredytów hipotecznych, kredytów dla firm, doradzała jak ulokować pieniądze w fundusze inwestycyjne, akcje oraz swoje autorskie rozwiązania. Klienci mogli lokować pieniądze w lokaty na oprocentowanie w wysokości 7-9 procent w skali roku.

Po wybuchu afery Amber Gold latem 2012 roku, Alior Bank w którym jedno z kont firmowych miała firma Remedium doniosło do KNF-u iż klienci spółki mogą być wprowadzani przez nią w błąd. Chwilę później, bo 29 sierpnia 2012 roku KNF wpisuje Remedium na czarną listę ostrzeżeń, a 19 września prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie spółki. Do Remedium masowo zaczęli zgłaszać się klienci chcący wycofać swoje środki z lokat. W październiku Remedium nie było już w stanie spłacać klientów na bieżąco. W lutym 2013 roku Sąd Rejonowy w Olsztynie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. A syndyk masy upadłościowej rozpoczął sporządzanie listy wierzycieli.

- Wystąpiliśmy o upadłość likwidacyjną z zastrzeżeniem , że jak najszybciej będziemy składać wniosek o zmianę opcji na układową. Według prawników taki tryb dawał możliwość szybszej ochrony prawnej majątku spółki. I taki wniosek o zmianę opcji na układową został złożony w wakacje 2013 roku z poparciem ponad 40% wierzycieli. Sąd niestety ten wniosek odrzucił – wyjaśnił nam Sylwester S. były prezes Remedium, wobec którego toczy się postępowanie w sprawie złamania prawa bankowego i ustawy o rachunkowości.

W lipcu 2014 roku uprawomocniła się lista wierzycieli sporządzona przez syndyka. Na tej podstawie 485 wierzycieli będzie domagać się wypłaty w sumie 37 mln złotych.

Tymczasem syndykowi nadal nie udało się zgromadzić całego majątku Remedium. Tylko wtedy będzie można zakończyć proces upadłościowy i tym samym możliwe będzie spłacanie wierzycieli.


Zachęcamy do zapoznania się z naszym wywiadem z Sylwestrem S. byłym prezesem Remedium ->

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl