Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą z mieszkań należących do SM "Pojezierze" będą musieli zapłacić wyższe ceny za ciepło? Tak wynika z informacji, która widnieje na tablicach ogłoszeniowych w blokach spółdzielni.
Właściciele lokali mieszkalnych w przypadku, gdy:
1) w lokalu zarejestrowana jest działalność gospodarcza,
2) ciepło wykorzystywane jest na potrzeby tej działalności (oba warunki muszą zostać spełnione łącznie)
zobowiązani są poinformować Spółdzielnię, w jakim zakresie (w ilu %) ciepło wykorzystywane jest na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
W dalszej części dokumentu czytamy, że wyliczenia te będą miały wpływ na wysokość opłat za centralne ogrzewanie.
Zgodnie z ustawą z 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, przedsiębiorstwa cieplne zostały zobowiązane do poinformowania odpowiednich organów o podmiotach, które mogą korzystać ze średnich cen wytwarzania energii z rekompensatą.
Według ustawy są one ustalone na 150,95 zł/GJ dla źródeł ciepła zasilanych gazem i olejem opałowym oraz 103,82 zł/GJ dla pozostałych źródeł. W przypadku źródła ciepła wykorzystującego różne paliwa, średnią cenę wytwarzania ciepła określa się proporcjonalnie do procentowego udziału ciepła wytworzonego z tych paliw.
Cena z rekompensatą ustalona została z myślą o gospodarstwach domowych, wspólnotach mieszkaniowych oraz innych podmiotów dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych. Oprócz tego z "obniżki" skorzystać mogą m.in. szpitale i inne podmioty wykonujące działalność leczniczą, domy pomocy społecznej, domy dziecka, placówki oświatowe, kościoły, instytucje kulturalne czy archiwa.
Na liście podmiotów brakuje firm. Oznacza to, że właściciele lokali w których zarejestrowana jest działalność gospodarcza będą musieli zapłacić więcej za ogrzewanie. Obecnie stawka ciepła w MPEC Olsztyn wynosi 73,99 zł/GJ (cena z 1 września b.r.). Na początku 2022 roku wynosiła ona ok. 40 zł/GJ.
Komentarze (31)
Dodaj swój komentarz