Perseidy to rój meteorów, które możemy obserwować na nocnym niebie w połowie sierpnia. Ich nazwa bierze się od miejsca, z którego zdają się wybiegać - konstelacji Perseusza. Ich źródłem jest kometa 109/P Swift-Tuttle, w której to orbicie się pojawiają. Została odkryta przez dwóch amerykańskich astronomów w 1862 roku, a następnie ponownie w 1992. Kolejny bliski przelot - gdy to 26-kilometrowe ciało niebieskie będzie widoczne gołym okiem - ma nastąpić w 2126 roku.
Tegoroczne maksimum Perseidów wypada nocą z 12 na 13 sierpnia. Na czystym niebie mamy możliwość zaobserwowania aż 50-60 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. Najprostszym sposobem na prowadzenie samodzielnych obserwacji będzie stanięcie (lub położenie się na leżaku lub materacu) tyłem do gwiazdozbioru Perseusza i patrzenie wysoko, w kierunku południowo-zachodnim. Po północy miejsce rozbiegania się meteorów jest na tyle wysoko, że można je obserwować w każdym kierunku.
Dla preferujących oglądanie tego corocznego zjawiska w większej grupie miasto przygotowało szereg wydarzeń. Warmińska Noc Perseidów odbędzie się 10 sierpnia w Olsztynie. Najwcześniej, bo o godzinie 15, będzie można zawitać do terenu przy Muzeum Nowoczesności, gdzie zobaczymy stoisko z dawnymi instrumentami, oraz do zajezdni trolejbusowej, gdzie natkniemy się na edukacyjne animacje i warsztaty dla dzieci.
Młodzież oraz pasjonatów historii zachęcić może przygotowany w Parku Centralnym obóz średniowieczny oraz prezentacja instrumentarium Kopernika. Obserwacje Perseidów rozpoczną się o 22:00 przy fontannie w Parku Centralnym.
Komentarze (57)
Dodaj swój komentarz