Przeszczep szpiku od honorowego dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi, jak również i niektóre choroby nowotworowe. Co roku w naszym kraju zachorowalność na białaczkę wynosi od 6 do 9 osób na 100 000 mieszkańców. Na świecie swój szpik oddało już około 9 tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. Niektórzy spośród tych dawców oddawali swój szpik wielokrotnie, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na ich zdrowie, życie i przyszłość, a podarowanie drugiemu człowiekowi tak bezcennego daru, jakim jest życie, to niezwykłe doświadczenie. Im więcej chętnych dawców, chcących zostać potencjalnym dawcą szpiku, przebadanych i zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku, tym większa szansa na ocalenie komuś życia!
Do tej pory w ramach akcji rozpoczynającej Olsztyński Tydzień Dawcy Szpiku - udało się pozyskać 518. potencjalnych dawców szpiku kostnego. To rekordowa liczba.
Do akcji włączyli się olsztyńscy siatkarze - byli siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn – Wojciech Ferens i Dawid Gunia. Udział w Akcji zawodników było przykładem poparcia idei transplantologii w Polsce i w Olsztynie.
Kolejną szansą na zarejestrowanie się do bazy potencjalnych dawców – olsztynianie otrzymają już w najbliższy piątek i sobotę. W piątek (od godz. 12 do 18) będzie można się zarejestrować w siedzibie Wydziału Humanistycznego UWM Kortowo, ul.Kurta Obitza 1.
W sobotę (od godz. 10 do 18) rejestracja dawców odbędzie się w Szpitalu MSWiA, ul. Wojska Polskiego 37.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz