Spray do nosa – co warto o nim wiedzieć?
Preparaty na zatoki z atomizerem działają miejscowo. To oznacza, że substancje aktywne trafiają bezpośrednio na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. W zależności od rodzaju sprayu składniki mogą działać nawilżająco lub obkurczająco. Pod ich wpływem zmniejsza się obrzęk i oddychanie staje się łatwiejsze. Efekt często jest odczuwalny zaraz po aplikacji.
Szybkie działanie jest niewątpliwie dużą zaletą aerozoli do nosa. Jednak decydując się na ich stosowanie, należy pamiętać o umiarze. Nadużywanie tego rodzaju leków przez dłuższy czas może prowadzić do uzależnienia błony śluzowej od środków obkurczających. W takiej sytuacji po odstawieniu preparatów objawy powracają z jeszcze większą intensywnością. Z tego względu środki farmaceutyczne zawsze powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.
Tabletki na zatoki – jak mogą pomóc?
Leki i suplementy diety w formie tabletek działają systemowo. To oznacza, że substancje aktywne trafiają do krwiobiegu i oddziałują na problem od wewnątrz. W zależności od składu leki na zatoki mogą działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo lub mukolitycznie, czyli rozrzedzać zalegającą wydzielinę i ułatwiać jej usuwanie z dróg oddechowych.
Tabletki na zatoki są często wybierane przez osoby, które nie przepadają za aplikacją sprayów donosowych. Mogą być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie dla innych form farmakoterapii. Jeżeli dolegliwości związane z zatokami nie ustępują, nasilają się lub towarzyszy im gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Przy niektórych zakażeniach konieczne bywa zastosowanie antybiotyków. Specjalista zdiagnozuje problem i pomoże dobrać odpowiednie tabletki na zatoki - Apteka dla Rodziny ma w swojej ofercie wiele rodzajów preparatów.
Spray czy tabletki – co działa lepiej?
Lek na zatoki ma za zadanie wesprzeć drogi oddechowe i wspomóc ich regenerację. Jednocześnie wiele spośród tych środków ułatwia oddychanie i pomaga w pozbyciu się nagromadzonego śluzu. Ostateczny wybór w kwestii formy preparatu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli głównym problemem jest uczucie zatkanego nosa, aerozol może przynieść szybką ulgę. Natomiast w przypadku bolesności i dyskomfortu tabletki mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.
Obie metody można także łączyć. Z uwagi na to, że spraye działają miejscowo, a tabletki ogólnoustrojowo, nie powinny zachodzić między nimi interakcje. Najważniejsze jest dostosowanie leczenia do specyfiki objawów i stosowanie się do instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do opakowania.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz