Od 1 września portale takie jak m.in.: Vinted, OLX czy Allegro, a nawet Facebook czy Instagram mają obowiązek raportowania transakcji do Krajowej Administracji Skarbowej. W przepisach implementujących unijną dyrektywę DAC 7, jest mowa o 30 transakcjach w ciągu roku lub gdy ich łączna wartość przekroczy 2 tys. euro.
Portale będą automatycznie informować urzędy skarbowe o transakcjach sprzedaży, które spełniają powyższe warunki. Celem nowego prawa jest uszczelnienie systemu oraz sprawdzenie tych sprzedawców, którzy prowadzą handel na masową skalę, ale bez zarejestrowanej działalności.
- Fiskus, kiedy zobaczy w raporcie takiego podatnika, to sprawdzi, czy składa zeznania podatkowe i co w nich jest: czy są rozliczenia z tytułu handlu, czy prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną lub niezarejestrowaną, czy wykazuje inne źródła uzyskania dochodu. Jeśli to w nim się nie znajdzie, zada pytanie: co było przedmiotem handlu? Wtedy będziemy musieli się tłumaczyć i może się okazać, że zapłacimy nawet podatki wstecz – tłumaczy dla "Faktu" Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.
Polacy polubili kupowanie przez internet. Odsetek internautów, którzy deklarują kupowanie online to 77%, przy czym znacząco więcej osób dokonuje zakupów na stronach polskich (75%) niż zagranicznych (32%) - wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2022”. Szacuje się, że do 2026 roku handel internetowy będzie stanowił około 20% sprzedaży detalicznej w Polsce
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz