W połowie czerwca napisał do nas zaniepokojony czytelnik. Zastanawiał się, jaki wpływ nowo powstała stacja bazowa, znajdująca się w obrębie skrzyżowania ulic Płoskiego i Wilczyńskiego, będzie mieć na zdrowie okolicznych mieszkańców. Na łamach serwisu Olsztyn.com.pl ukazał się wtedy artykuł Tajemniczy maszt "wyrósł" przy ulicy Wilczyńskiego. Czy zagraża zdrowiu?, w którym staraliśmy się uspokoić obawiających się o zdrowie. Tekst dotarł także do przedstawicieli firmy Play, do której - według naszych ustaleń - należy maszt.
W przesłanym do redakcji stanowisku firmy czytamy o "zapewnieniu jak najlepszej jakości sygnału nie ingerując w środowisko czy zdrowie ludzi". Pojawiły się także informacje o zgodności budowanej stacji ze wszystkim normami obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej.
W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie warmińsko-mazurskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.
Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja.
Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.
Infrastruktura w Olsztynie została wybudowana w oparciu o wszystkie wymagane zgody administracyjne. W marcu 2021 r. inwestor otrzymał prawomocną decyzję lokalizacyjną, a w grudniu 2021 ostateczne pozwolenie na budowę. Wieża została już postawiona. Jej włączenie nastąpi po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.
Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.
Ponadto, w stanowisku firma Play stara się zachęcić do poszerzania wiedzy na temat telefonii komórkowej. Dzięki temu mieszkający w pobliżu stacji bazowych, a także wiele innych osób uzyska odpowiedzi na pytania i rozwieje swoje wątpliwości.
Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego.
Czy pismo od przedstawiciela telekomunikacyjnego uspokoi okolicznych mieszkańców?
Komentarze (32)
Dodaj swój komentarz